czwartek, 13 grudnia 2018

"Między nami chaos" Samuel Miller

"Między nami chaos" Samuel Miller, Tyt. oryg. A Lite too Bright, Wyd. Burda Książki, Str. 480

"Czasami jedyny sposób, żeby nauczyć kogoś doceniać to, co ma, to mu to zabrać."

Zastanawialiście się kiedyś jak potoczyłoby się Wasze życie, gdybyście dokonali innych wyborów? Gdybyście mniej wiedzieli, albo może na odwrót - więcej? Bohater powyższej książki nie otrzymał możliwości do zmiany swoich decyzji, ale dzięki temu otrzymał wielką lekcję od życia.

Raz na jakiś czas zdarza się niepozorna lektura, która nieoczekiwanie wywołuje w naszych głowach wielki chaos. Tak stało się w moim przypadku, gdy zdecydowałam się sięgnąć po opowieść Samuela Millera. Wiedziałam, że to będzie książka, która dostarczy mi wiele wrażeń, ale nie spodziewałam się całej tej lawiny emocji, która uderzyła we mnie z siłą pocisku. 

To historia Arthura, osiemnastoletniego chłopaka wchodzącego na drogę dorosłego życia, któremu już teraz przyszło zmierzyć się z całą masą niepowodzeń. Stracił szansę na dobre studia, gdy odebrano mu stypendium. Otrzymał sądowy zakaz przez który nie mógł zbliżać się do swojej byłej dziewczyny. Trafia do wujostwa, by tam na nowo odnaleźć siebie i wyjść z destrukcyjnej roli, w którą sam siebie wpędził. I chociaż chłopak nie spodziewał się, że na miejscu zastanie go wielka tajemnica, właśnie tak rozpoczęła się zmiana w jego życiu. Dziennik dziadka i jego tajemnicza podróż tuż przed śmiercią pozwoliły, by Arthur inaczej spojrzał na swoją przeszłość. I odkrył coś więcej, coś co ukształtowało go na zawsze. 

Autor powieści wpadł na banalny pomysł z niebanalnym wykonaniem. Miller w pełni wykorzystał potencjał swojej powieści, pisząc głęboką historię z przesłaniem, które widoczne jest wyłącznie wtedy, gdy mamy ochotę czytać między wierszami. Zatem sama fabuła nie nuży (wręcz przeciwnie!), nie zamęcza ciężką atmosferą, a prowadzi nas przez wspaniałą podróż na którą decyduje się Arthur. Podążając drogą swojego dziadka, krok po kroku odkrywa jego tajemnicę idąc tropem wskazówek pozostawionych w dzienniku. Postanawia odkryć kim naprawdę był jego krewny i dlaczego zdecydował się na tak tajemniczy krok. Nie spodziewał się, że ta podróż nauczy go wielu cennych wartości. 

Powolna akcja nie przeszkadza w pełni zaangażować się w lekturę. Cudowny urok tajemnicy wiszący w powietrzu powoli zbliża nas do zamkniętego w sobie głównego bohatera. Wraz z nim wyruszamy w fascynującą podróż, pełną ukrytych znaczeń poznając jednocześnie chłopaka takiego jak my - pełnego sprzecznych emocji, zatraconego we własnych destrukcyjnych myślach, innego a jednak do bólu prawdziwego. Bez wątpienia to jedna z ciekawszych kreacji głównego bohatera jaką poznałam w ostatnich miesiącach.

Intrygująca, dojrzała, fascynująca - taka jest powieści Samuela Millera. Na pewno inna niż wszystkie, niebanalna, subtelna i zmysłowa a jednak tak wciągająca, że nie sposób się od niej oderwać. "Między nami chaos" to opowieść o ludziach, wyborach i mylnych decyzjach. O dojrzewaniu, poszukiwaniu siebie i własnej drogi. Moralizatorska w delikatny sposób i piękna w każdym słowie. To książka, którą każdy powinien przeczytać.

7 komentarzy:

 1. Potrafisz mnie zachęcić. Po lekturze Twojej recenzji mam wielką ochotę przeczytać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Twoja recenzja spowodowała, że jestem ciekawa tej pozycji.
  Serdecznie pozdrawiam.
  www.nacpana-ksiazkami.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Usilnie polują na tę książkę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Może kiedyś się skuszę, czemu nie? :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Okładka tak bardzo przyciąga wzrok! Jestem nią zainteresowana.

  OdpowiedzUsuń
 6. Trzeba się dobrze zastanowić, bo przedstawiłaś ją w bardzo kuszący sposób ;)

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
 7. Subtelność i niebanalność kuszą :)

  OdpowiedzUsuń