środa, 12 grudnia 2018

"Król Artur i rycerze Okrągłego Stołu" Roger Lancelyn Green

"Król Artur i rycerze Okrągłego Stołu" Roger Lancelyn Green, Tyt. oryg. King Arthur and His Knights of the Round Table, Wyd. Zysk i S-ka, Str. 390

"[...] lecz wielkie legendy, jak najlepsze baśnie, powinny być opowiadane w każdym wieku, tylko wtedy można w nich znaleźć coś nowego, ożywczego, co pozwoli wprowadzić legendę w świadomość kolejnego pokolenia. I chyba w tym tkwi nieśmiertelność legend."

Legendy to część naszego życia. Gdyby nie barwne historie dodające uroku i pozytywnie nastawiające do działania świat nie byłby tak kolorowy. Kto nie słyszał o królu Arturze i jego działaniach? O miłości, bólu i odrzuceniu?
To opowieść, która od wielu lat jest jedną z moich ulubionych legend. Dlatego z przyjemnością zdecydowałam się na wznowione wydanie, by przypomnieć sobie co tak bardzo mi się podobało i jak wiele emocji ukrytych jest za czynami wszystkich bohaterów. Jak piękna jest to opowieść o dumie, odwadze, przyjaźni i rycerstwie, takim prawdziwym i niepodważalnym.

W tym wydaniu znajdziecie wszystkie legendy związane z osobą króla Artura. Wszystkie ważne mity i te, które dopiero być może przeczytacie pierwszy raz. Uporządkowane w chronologii wydarzeń prowadzą nas od jednej akcji do drugiej, budując konkretną historię ze skutkiem przyczynowo-sutkowym. Dlaczego upadło królestwo? Kto jest przykładem największych cnót rycerskich? Dlaczego miłość w tej historii odegrała kluczową rolę? Wszystkiego dowiecie się zagłębiając o barwną i pełną uroku legendę.

Nie bez powody hasło związane z królem Arturem i legendą Okrągłego Stołu łączą się z wszystkim tym co w rycerskich czasach było istotne - honor ponad wszystko, przyjaźń która chwyta za serce, kobiecość która wodzi na pokuszenie. Gdyby nie Ginewra wszystko potoczyłoby się inaczej, nawet sam Mordred nie jest tak negatywną postacią z punktu widzenia zaangażowania w fabułę. Czy można nazwać jej postawę tragiczną, gdy świadomie wiedziała co czyni? Każdy z nas zinterpretuje tą powieść inaczej, ale zawsze przesłanie będzie to samo - lepszej legendy z ponadczasowymi wartościami nie znajdziecie.

Język nie jest łatwy, ale dodaje uroku. Pierwsze strony zmuszą Was, by skupić na nich całą swoją uwagę, ale kiedy już wkupicie się w treść zostanie jedynie sama przyjemność. Chronologia legend dopełni dzieła a przed Wami pojawi się jasny zarys historii o wielkim królestwie i jego upadku za sprawą jednej kobiety. Znajdziecie tutaj swoich ulubionych bohaterów oraz tych, z którymi nie będziecie chcieli mieć nic wspólnego. Ale jedno jest pewne, ta książka przypomni Wam jak ważne są w naszym życiu legendy.

9 komentarzy:

 1. Zastanawiałam się nad tą książką i myślę, że jednak mogłaby mi się spodobać. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Raczej się nie skuszę, ale chcę przeczytac wszystkie częsci Harrego Pottera :D Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. To książka idealna dla mojej kuzynki. Ona lubi takie klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 4. Legendy Arturiańskie bardzo lubię, więc to książka dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Rym razem, to nie moje smaki czytelnicze. 😊

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie jestem fanką historii króla Artura i jego rycerzy, więc raczej nie sięgnę po tę książkę. Za to mam na półce inną książkę tego autora, która czeka na przeczytanie ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Tym razem muszę sobie odpuścić. Nie wątpię w to, że ksiązka jest dobra, ale to nie moje klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 8. O nie! Nie wybaczę sobie, jeśli tego nie przeczytam!

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń