wtorek, 11 grudnia 2018

"Tak wygląda szczęście" Jennifer E. Smith

"Tak wygląda szczęście" Jennifer E. Smith, Tyt. oryg. This is What Happy Looks Like, Wyd. Bukowy Las, Str. 400

"- Witaj - powiedział, na co ona się uśmiechnęła.
- Dzień dobry.
- Tak - przyznał. - Jest naprawdę dobry."

Zastanawialiście się kiedyś jak wygląda szczęście? Jaki ma kolor? A może jak smakuje? Jeśli nie znaleźliście odpowiedzi na to pytanie - książka Jennifer E. Smith bardzo szybko uzupełni Waszą wiedzą. I na pewno nie będziecie tego żałować.

Jedna pomyłka wywróciła świat szesnastoletniej Ellie O'Neill do góry nogami. Pewnego dnia bowiem otrzymuje mail, którego adresatem miał być ktoś zupełnie inny. A, że sama wiadomość wydaje się być niezwykle  intrygująca a nadawca na pewno czeka na odpowiedź - dziewczyna wykonuje ten krok. I tak rozpoczyna się znajomość a tajemniczym G., chłopakiem który wydaje się naprawdę intrygujący. Wzajemnie opowiadają sobie o troskach i problemach, o chwilach szczęścia oraz zwykłych szczegółach dnia codziennego. Wydaje się, że anonimowość pozwala łatwiej się otworzyć. Tylko czy na pewno wiemy kim jest osoba po drugiej stronie?

To bardzo prosta, banalna powieść dla młodzieży, która przekonuje do siebie już przy pierwszych kilku stronach. Może to ta lekkość fabuły, a może sam temat (jakże aktualny) sprawiają, że historię tej dwójki poznaje się z niekłamaną przyjemnością. Mimo widocznych schematów i dość przewidywalnego rozwoju wypadków w żadnym stopniu nie czuje się rozczarowana. Wręcz przeciwnie! To powieść, która na pewno znajdzie się na honorowym miejscu, pomiędzy lekturami do których wrócę jeszcze nie jeden raz.

Nie od dziś wiadomo, że z kimś kogo nie znamy łatwiej jest rozmawiać. Dlatego postać Ellie tak łatwo można zrozumieć - to szczera, radosna, błyskotliwa dziewczyna, która przez czysty przypadek znalazła wirtualnego przyjaciela. Otworzyła się przednim a i G. (niewiele o sobie pisząc) także ujawnił kilka faktów. Swoim przykładem pokazali, że budowanie mocnych relacji nie musi odbywać się jedynie w prawdziwym życiu, chociaż wszystko zawsze i tak przeniesie się do realnego świata. Czy zatem warto ryzykować i brać życie za rogi? Czy warto się odważyć i korzystać z przypadków? Biorąc pod uwagę losy głównych bohaterów odpowiedź jest tylko jedna: warto!

Smaku fabule dodawały maile rozpoczynające każdy rozdział. Sugerowały możliwy przebieg wypadków i podpowiadały co dzieje się w głowie głównych bohaterów. Idealnie komponowały się z fabułą, która mimo swoich oczywistości wiele razy pozytywnie mnie zaskoczyła nieoczekiwanie zmieniając swój kierunek. Pojawiły się subtelne zwroty akcji, niedomówienia i tajemnice, które w połączeniu z masą emocji jakie zaserwowała nam Jennifer E. Smith stworzyły wyjątkową, kompletną całość.

Bohaterowie przypominają nas samych, akcja powieści wydaje się żywcem wyjęta z realnego świata a sama historia napisana jest ze smakiem i pomysłem. "Tak wygląda szczęście" to powieść, mimo swojej prostoty, pod każdym względem wyjątkowa. Ciepła, serdeczna, przepełniona lawiną sprzecznych emocji nastraja pozytywnie na przyszłość i uczy, by korzystać z okazji. To nie jedyna tak dobra powieść autorki, ale na pewno idealnie oddająca jej talent. Polecam wszystkim a w szczególności romantycznym duszą. 


7 komentarzy:

 1. Wszyscy mi mówią, że jestem romantyczną duszą, węc to chyba coś dla mnie. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Kolejna książka, na którą sama nie zwróciłabym uwagi! :) A teraz mam ochotę przeczytać 💕

  OdpowiedzUsuń
 3. Prosta książka, ale przyjemnie się ją czytało. Ot, takie na wakacje :).

  OdpowiedzUsuń
 4. I znowu czytelnicza lista powiększyła się :)

  OdpowiedzUsuń
 5. A mnie maile na poczatku rozdziałów by irytowały :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię książki, które zmuszają nas do myślenia i analizowania naszego życia, więc jak najbardziej jest to książka dla mnie :)

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń