sobota, 12 stycznia 2019

"Muzyka twojej duszy" Agnieszka Lis

"Muzyka twojej duszy" Agnieszka Lis, Wyd. Czwarta Strona, Str. 360

"Trzeba czasem uważać na swoje życzenia. Mogą się spełnić."

Wybory, wybory, wybory. To one kształtują nasze charaktery. To one sprawiają, że nasze życie toczy się konkretnym rytmem. Tylko czy wszystkie te wybory możemy nazwać słusznymi?

Agnieszka Lis powraca z kolejną propozycją powieści typowo obyczajowej, w której losy bohaterów staną pod wielkim znakiem zapytania. Po raz kolejny przedstawiła historię pełną ukrytych znaczeń, zmuszającą do czytania między wierszami, pobudzającą nasze szare komórki do tego, by połączyć życie postaci z naszym światem - ponieważ wszystko jest tutaj aż nazbyt prawdziwe.

Igor trafiając do szkoły z internatem był wycofanym chłopcem, który nie wierzył w siebie. Do czasu, gdy otrzymał od wujka wspaniały aparat. Wówczas odkrył pasję, która nieustannie zaczęła mu towarzyszyć. Nic więc dziwnego, że po latach, gdy poznaję Elżbietę, rodzi się między nimi prawdziwe uczucie. W końcu człowiek z pasją zawsze zrozumie człowieka z pasją. Prawda? Elżbieta kochała muzykę, jednak czy kochała Igora? I dlaczego mężczyzna nie chce wyjawić swojej tajemnicy? Obydwoje dążą do wyborów, które być może nie będą sobie równe.

Ciekawa kreacja bohaterów sprawia, że nie wiadomo kiedy bliżej przyglądamy się ich życiu. Igor jest niebanalną postacią, trochę wycofaną z życia, przepełniony pasją. Czasami nie byłam w stanie rozumieć jego wyborów, ponieważ nasze poglądy gdzieś się mijały. On kierował się własną ścieżką skrytą za aparatem fotograficznym, widział ludzi zamkniętych w kadrach, w ujęciach, zamiast w całokształcie. Inaczej odebrałam Elżbietę, kobietę zafascynowaną muzyką. Ona w porównaniu do Igora patrzyła dalej, szerzej, nie zamykała się w jednym miejscu. Rozumiem, że ten kontrast był niezbędny w tej historii, jednocześnie pokazał jak różni są ludzie.

Różnie bywało z powieściami tej autorki w moim odczuciu i nie zawsze podobała mi się dana historia, ale muszę przyznać że tym razem autorka do mnie trafiła. Mimo, że nie polubiłam się z głównym bohaterem i nie przekonały mnie jego wybory - nie podważałam decyzji, które ładnie łączyły się z rozgrywanymi wydarzeniami i kolejno wywoływały następne sytuacje, którym mogłam  się z daleka przyglądać.

Czy to powieść dla każdego? Na pewno dla czytelników, którzy cenią sobie głęboką literaturę obyczajową. Autorka ma talent do trafnego ujęcia sytuacji, oddania rzeczywistości i świadomego prowadzenia swoich dobrze wykreowanych bohaterów prosto w trudne, życiowe wybory. "Muzyka twojej duszy" jest książką intrygującą, niebanalną, dobrze napisaną, której warto dać szansę choćby po to, by bliżej przyjrzeć się życiu ludzi otoczonych przez pasje głęboko mieszkające w ich sercu. Jak więc połączyć miłość do człowieka z miłością do ulotnej chwili? Przekonajcie się sami.

14 komentarzy:

 1. Piekna okładka i mysle ze historia warta poznania :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam nadzieję, że książka wkrótce znajdzie się w mojej biblioteczce, bo jestem jej bardzo ciekawa. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Poprzednia powieść do mnie nie ''przemówiła'', ale za to "Muzyka twojej duszy" jest świetna.

  OdpowiedzUsuń
 4. Książkę już mam na półce. Jej okładka po prostu zachwyca.

  OdpowiedzUsuń
 5. Naprawdę mnie zaciekawiłaś. Chętnie ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ta książka wygląda na moje klimaty czytelnicze ;). Zapisałam już jej tytuł, na pewno po nią sięgnę...

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam ją na swojej liście ;)
  Przy okazji uważam, że to jest jedna z ładniejszych okładek jakie widziałam :)

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja sobie odpuściłam ten tytuł, za dużo by ich było :D
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Człowiek z pasją zawsze zrozumie człowieka z pasją - to są słowa, które szczególnie mi się spodobał, bo coś o tym wiem:) Zaintrygowałaś mnie tą książką, fabuła trafia w moje gusta; uwielbiam motywy pasji, zawsze motywuje mnie to w jakiś sposób, dlatego chętnie, chętnie:) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 10. Książki autorki mam w planach. Tę również chętnie przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Coraz częściej słyszę o tej autorce :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Planuję niedługo zaopatrzyć się w ten tytuł ☺

  OdpowiedzUsuń