wtorek, 29 stycznia 2019

"Zabójcza biel" Robert Galbraith

"Zabójcza biel" Robert Galbraith, Tyt. oryg. Lethal White, Wyd. Dolnośląskie, Str. 656

"Czasami zachowywanie się tak, jakby wszystko było z tobą w porządku, sprawia, że rzeczywiście jest w porządku. Czasami trzeba po prostu zrobić dobrą minę do złej gry, wyjść do świata, i po chwili się okazuje, że to wcale nie takie trudne, że to zupełnie naturalne."

Nowa sprawa, nowe wyzwania. Czy i tym razem bohaterowie wygrają wyścig z czasem i odnajdą winnego? A może ta zagadka będzie inna? Może tym razem wszystko potoczy się inaczej?

Robert Galbraith (tak, to wciąż stara, dobra J.K. Rowling) powraca z kontynuacją swojej wyśmienitej kryminalnej serii i udowadnia, ze wszystko co dobre dopiero przed nami. Autor nie zwalnia nawet na moment, wciąż zaskakuje i intryguje oraz - co najważniejsze! - przekonuje do siebie niebanalnymi wyzwaniami, które stoją na drodze głównych bohaterów. Zrywając z rutyną i schematami zabiera nas w sam środek przestępstwa, które wydaje się, że nie ma końca.

Prywatny detektyw Cormoran Strike w duecie ze swoją nieocenioną asystentką Robin Ellacott będą musieli zbadać zagadkę, która rozegrała się daleko w przeszłości. Billy, ich nowy klient uważa, że w dzieciństwie był świadkiem prawdziwej historii. Tylko czy można mu wierzyć, skoro wszystko wskazuje, że cierpi na zaburzenia psychiczne? Wciąż miesza się w zeznaniach i myli fakty. Ale jest w tym także szczery i jakaś część jego opowieści wydaje się aż nazbyt prawdziwa. Dlatego Strike decyduje się podjąć wyzwanie. I jeszcze nie spodziewa się konsekwencji jakie to za nim pociągną.

Nie jest łatwo zrozumieć tajemnicę, w której jest tyle luk i niedopowiedzeń. Billy zdradził zaledwie garstkę informacji, które mogą przydać się w odkryciu prawdy, ale jego sprzeczna ze sobą opowieść może być równie dobrze wymysłem szaleńca. Otwierają się przed nami mroczne, zapomniane uliczki Londynu. Wskazówki zaprowadzą do wewnętrznego kręgu w Parlamencie a później będzie tylko lepiej, gdy na malowniczej wsi zajrzymy prosto w zbiór tajemnic złowieszczego dworku. Brzmi intrygująco? Właśnie tak jest: akcja nie zwalnia nawet na minutę podążając za wątpliwą zagadką a nowe miejsce, bohaterowie i mroczny klimat sprawiają, że od lektury trudno się oderwać. 

W towarzystwie takich bohaterów nie sposób się nudzić. Dwie mocno stąpające po ziemi, charyzmatyczne postacie skupiają na sobie niemal całą uwagę. Przerzucają się nie tylko pomysłami, ale i docinkami, próbują oszukać siebie i czytelnika, twierdząc, że nic nigdy ich nie połączy. Ale chemia wisi w powietrzu. Tylko czy to czas na rozstrzyganie prywatnych problemów, kiedy rozgłos Strike'a nie pozwala mu już działać z ukrycia a kolejne fakty odkrywają przerażającą sieć poplątanej intrygi? 

Robert Galbraith tworzy historię od początku do końca. Każdy szczegół ma znacznie i ważny jest dla całej historii choć jednocześnie nie zamęcza nas mnogością faktów. Wydaje się, że wszystko w tej powieści ma swoje miejsce i tak jest w rzeczywistości - patrząc z perspektywy czasu wiedzę jak ważne były wszystkie wskazówki powoli podsuwane mi przez autora (autorkę?). Z lekkim piórem i pewnością siebie na naszych oczach pojawiła się czwarta już odsłona doskonale poprowadzonej serii.

"Zabójcza biel" nie zwalnia nawet na moment. Wciąż w atmosferze pewności siebie i niebywałej tajemnicy odnajdujemy się w labiryncie kłamstw i niedomówień. Mnóstwo mądrze połączonych ze sobą wątków, fantastyczna kreacja głównych bohaterów i opowieść sama w sobie sprawiają, że to jedna z ciekawszych serii w swoim gatunku jaką miałam okazję czytać.

9 komentarzy:

 1. Mam ją w planach na trochę dalszą przyszłość. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam poprzednie części i tę mam też w planach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam w planach nową zagadkę Strike`a :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Słyszałam, że to naprawdę ciekawa seria. Mam ochotę ją poznać. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam autorkę w tym wydaniu. Miałam okazję czytać poprzednie kryminały z Cormoranem i mam ogromną chęć także na ten.

  OdpowiedzUsuń
 6. Od kiedy usłyszałam, że Robert Galbraith to pseudonim J.K.Rowling, zainteresowała mnie ta saga kryminalna ;). Mam ją w planach czytelniczych...

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam opinie, gdzie czytelnicy są zawiedzeni tą częścią. Ja nie mogę się wypowiedzieć, ponieważ jeszcze nie czytałam nawet pierwszego tomu :)

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
 8. Przeczytałabym choć nie jest to tytuł, na którym bardzo mocno by mi zależało :)

  OdpowiedzUsuń