czwartek, 21 listopada 2019

"Pokój motyli" Lucinda Riley

"Pokój motyli" Lucinda Riley, Tyt. oryg. The Butterfly Room , Wyd. Albatros, Str. 528

 Piękna i nostalgiczna saga rodzinna autorki cyklu "Siedem Sióstr", pełna dramatycznych sekretów z przeszłości.

Nigdy nie wiadomo kiedy życie postanowi nas zaskoczyć. Może okazać się, że przez lata przyczajone w ukryciu zdecyduje się ujawnić dopiero pod kres naszych dni.

Mam przyjemność śledzić powieści Lucindy Riley od dnia wydania u nas jej pierwszej powieści. Wtedy do lektury namówiła mnie ciekawość, dziś jednak sięgam po kolejne jej dzieła, ponieważ wiem, że mogę liczyć na piękną, przejmującą fabułę, która wciągnie mnie na całego. Jeśli lubicie sagi rodzinne, których historia sięga daleko wstecz mierząc się z demonami przeszłości a przyszłość bohaterów jest zupełnie niepewna - oto autorka, którą koniecznie musicie poznać.

W swojej najnowszej powieści Riley po raz kolejny zabiera nas w podróż, której nikt szybko nie będzie miał ochoty opuszczać. Buduje sentymentalną, nostalgiczną opowieść, która rozpoczyna się bardzo powoli, ale to znak rozpoznawczy tej autorki. Nie zrażajcie się wstępem, w którym niewiele się dzieje - im dalej w historię robi się ciekawie. Wszystko co prawda jest niespieszne, ale nie zawsze trzeba pędzić z akcją by zaciekawić czytelnika. W tym przypadku wystarczają same pokrętne losy bohaterów. 

Wszystko rozpoczyna się od Posy Montague, która wkrótce skończy siedemdziesiąt lat. Wydaje się, że to zbyt sędziwy wiek, by przeżyć przygodę życia a i sama Posy ma już na swoim koncie sporo zatajonych faktów. Jednak teraz przyszedł czas na nowe wyzwanie. Chociaż kocha swój rodzinny dom w malowniczym miasteczku to wie, że musi pożegnać się ze wspomnieniami i podupadającym domostwem. W dodatku jej dzieci zarzucają ją własnymi problemami a dawny kochanek sprzed lat, który złamał jej serce nagle na nowo zagościł w jej życiu. Dlaczego akurat teraz? 

To na kreacji bohaterów powinniśmy skupić się najbardziej. Każda postać ma tutaj ważną rolę do odegrania a ich kreacja po raz kolejny zachwyca barwnymi osobowościami, świetnymi profilami psychologicznymi czy skrywanymi tajemnicami. Zaczyna się od Posy, która zmaga się z przeszłością i teraźniejszością, ale nie kończy się na niej. Jest też Freddie, który wraz z jej starym domostwem wydaje się skrywać wielki sekret. Są także synowie, pozostawiający wiele do życzenia, zarzucający matkę własnymi sprawami, nie potrafiąc dojść do porozumienia z własnym życiem. Ich historie łączą się w jedną, kompletną całość, która ma za zadanie nie tylko przekazać nam jak wielką rolę odgrywa bliskość drugiego człowieka czy jak ważne jest podejmowanie kluczowych decyzji, ale i ukazuje człowieka jako indywidualną jednostkę zależną od własnych czynów.

"Pokój motyli" to piękna, głęboka i bardzo rozbudowana powieść. Nie każdemu przypadnie do gustu, a przynajmniej nie tym, którzy nie będą przygotowani na melodyjny choć dość powolny styl autorki. Ja jednak pozostaję pod jej wielkim wrażeniem, nie mogę nadziwić się jaki talent w niej drzemie i wciąż rozmyślam o losach wspaniałej Posy. Czytajcie więc, bo naprawdę warto.

10 komentarzy:

 1. Cenię sobie prozę autorki. Mam tę książkę w planach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo chcę poznać tę historię. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam jeszcze twórczości tej autorki, ale kojarzę już nazwisko! Do tej książki podchodzę trochę jak do jeża i zastanawiam się, czy nie sprezentować jej komuś na Gwiazdkę i później samemu nie przeczytać ^_^

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi bardzo ciekawie i bardzo śliczna okładka :D

  ZAPRASZAM NA BLOGA

  OdpowiedzUsuń
 5. Raczej nie planuję :)

  www.whothatgirl.pl

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękna okładka i tytuł zachęcają do lektury, a tu jeszcze saga rodzinna :) Zapisuję tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zamierzam tą książkę przeczytać, ale wątpię w to, że uda mi się to zrobić jeszcze w tym roku.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 8. Kolejna książka, która mnie zainteresowała :D
  Zapisałam już sobie jej tytuł :D
  Pozdrawiam! wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Książki Pani Riley biorę w ciemno :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Właśnie ją skończyłam czytać i jestem pod ogromnym wrażeniem twórczości autorki. Uwielbiam ją i przeczytałam wszystkie jej książki które są dodostępne na naszym rynku. Polecam

  OdpowiedzUsuń