niedziela, 26 stycznia 2020

"Obok ciebie" Anna Kasiuk

"Obok ciebie" Anna Kasiuk, Wyd. Czwarta Strona, Str. 360 

"Wystarczy zmienić perspektywę, a wszystko, na co patrzysz, zaczyna wyglądać zupełnie inaczej".

Życie lubi płatać figle o czym boleśnie przekonała się bohaterka najnowszej powieści Anny Kasiuk. Czy uda się jej pokonać przeciwności? 

Powieść obyczajowa nie jest mi obca, wręcz przyznam, że to jeden z najczęściej wybieranych przeze mnie gatunków. Dlatego książki Anny Kasiuk znam nie od dziś, chociaż patrząc z perspektywy czasu - jedne były lepsze, drugie gorsze. "Obok ciebie" to tuż po "Ciebie szukam" historia z serii Oczami kobiet i to widać na pierwszy rzut oka. Jednocześnie obie te lektury plasują się na najwyższej pozycji w dorobku autorki, są przejmujące, niezwykle emocjonalne i tak wspaniałe, że serdecznie polecam je każdej kobiecie jako manifest walki z przeznaczeniem. W dodatku każdą z historii możecie czytać oddzielnie i niezależnie, ponieważ nie są ze sobą połączone. 

Podoba mi się życie przebijające się z tej książki. Sądzę, że gdyby to mężczyzna po nią sięgnął, pewnie narzekałby na wszechobecną kobiecą siłę przebijającą z każdego słowa czy gestu, ale cóż - to książka od kobiety dla kobiet, więc nie ma co się dziwić. Ze swojego punktu widzenia jestem bardzo zadowolona z takiego podejścia, ponieważ czuję, że ktoś mnie zna, rozumie i odpowiada na moje literackie potrzeby. Z rosnącym zaciekawieniem śledziłam losy Izabeli, kibicowałam jej w drodze do celu i chociaż przyznam, że z jej losami trudno było mi się utożsamić, ponieważ nie przeszłam przez to co ona, to jednak gdzieś te emocje tak silnie we mnie uderzały, że wielokrotnie czułam wszystko na własnej skórze. 

Życie tej kobiety początkowo przypominało sielankę. Izabela wiodła spokojne życie u boku męża, z trójką dzieci i dobrą pracą pielęgniarki. Jednak praca w szpitalu ani tym bardziej mąż chirurg nie obronili jej przed złymi wynikami i jednoznaczną diagnozą. Dlatego kobieta postanowiła zmienić swoje życie, odmienić to wszystko co do tej pory zbudowała, by w końcu zawalczyć tylko o siebie. Zapisała się do klubu salsy, poznała wielkie namiętności i zrozumiała co tak naprawdę w niej drzemie. 

Autorka bardzo trafnie nakreśliła sylwetkę Izy. Z jednej strony mamy kobietę wytrąconą z równowagi, wystraszoną, niepewną swojej przyszłości, z drugiej widzimy jak rodzi się w niej duch walki, jak odradza się na nowo i zmienia na naszych oczach. Wspaniale było obserwować całą tą zmianę mimo trudnych warunków i zrozumieć, że to co znane i dobre nie zawsze musi być pewne. Okazało się, że można żyć inaczej, że można weryfikować swoje plany oraz zmieniać je na potrzeby chwili i wychodzimy na tym lepiej niż myśleliśmy. Autorka zatem w subtelny sposób uczy nas życia na nowo i to uważam za wspaniałą lekcję. 

"Obok ciebie" to lektura mówiąca o tym jak trudno żyć w zgodzie z samym sobą, gdy pojawia się strach przed śmiercią i odrzuceniem. Piękna historia z wartościową lekcją, która urzekła mnie od początku do końca. Wspaniale bawiłam się śledząc losu głównej bohaterki, chociaż przyznam, że nie rzadko bliska byłam głębokiego wzruszenia. Łzy jednak się nie pojawiły co nie oznacza, że nie przeżywałam mocno całej tej tragedii. Dlatego wszystkim kobietom - serdecznie polecam.

8 komentarzy:

 1. Lubię powieści obyczajowe, więc być może przeczytam i tą :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna i wciągająca powieść. Bardzo gorąco ją polecam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pewno byłabym z niej zadowolona, stąd mam ją już na swojej liście.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo chcę poznać tę historię. Czuję, że trafiła by wprost do mojego serca. 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. Sam nie wiem, jeszcze się nad tą Książką zastanowię.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 6. Słyszałam o tej autorce i mam w planach jej książki, cieszę się więc, że ta jej nowa powieść nie zawodzi ;)

  OdpowiedzUsuń