sobota, 5 grudnia 2020

"Od nowa" Jean Hanff Korelitz

 "Od nowa" Jean Hanff Korelitz, Tyt. oryg. You Should Have Known, Wyd. Poradnia K, Str. 472

 

Jak bardzo rozminęła się z teoriami, w które tak mocno wierzyła?

Nigdy nie wiadomo jaki los czeka na nas w przyszłości. Pozornie poukładane życie zmienia się w wyzwanie, które nie zawsze jesteśmy w stanie pokonać. Czy główna bohaterka powieści Jean Hanff Korelitz udowodni nam, że warto walczyć wbrew niepowodzeniom?

Ta powieść wydaje mi się bardziej obyczajowa niż zaskakująca, ale autorka powoli buduje napięcie, które wybucha w finale. Nie jest więc tak, że nie przeżywa się szoku, gdy prawda wychodzi na jaw, ale potrzeba czasu, by połączyć wszystkie elementy układanki. Przygotujcie się więc na lekturę spokojną, opartą na szczegółach, bardziej obyczajowo psychologiczną niż typowy thriller, jednak z dobrym klimatem, mroczną atmosferą i mającymi wiele sekretów bohaterami.

Skupiamy się na losach Grace, psychoterapeutki wiodącej poukładane życie. Żony cenionego onkologa dziecięcego, matki nastolatka chodzącego do elitarnej szkoły. Jednak jej pookładany świat szybko wywraca się do góry nogami, gdy maż przepada bez wieści a ktoś morduje jej przyjaciółkę. Pojawia się więc kluczowe pytanie - kim jest mężczyzna, z którym żyła do tej pory? Czy jej teorie na temat mężczyzn okażą się wielkim kłamstwem?

Jeśli lubicie zaglądać do życia rodzin, które otaczają się pozorami, ta powieść będzie idealna dla Was. Dla mnie to jeden z najciekawszych motywów dla thrillerów psychologicznych, więc z przyjemnością odkrywałam wszystkie fakty na temat życia rodziny Grace. Autorka snuje powoli fabułę, ale nie szczędzi nam przy tym detali, więc z czasem dowiadujemy się o licznych sekretach tej rodziny. Jednak to co podobało mi się najbardziej to wiarygodna, dojrzała kreacja bohaterów - przez cały czas czułam, że autorka wie jak kierować ich losami.

"Od nowa" to intrygująca, zaskakująca lektura, która czasami gna na złamanie karku a w innym momencie na moment zwalnia. Jednak nieustannie intryguje i wciąga w wir tajemnic. Jestem bardzo miło zaskoczona stylem Jean Hanff Korelitz oraz jej podejściem do tematu, więc z czystym sumieniem polecam Wam "Od nowa" jako lekturę w sam raz na leniwe, jesienne popołudnie.

6 komentarzy:

 1. Czytałam, ale mnie niestety nie przekonała. Grace mnie wynudziła i nie wpadłam tak jak ty w wir tajemnic. Wszystko było dla mnie wiadome już na samym początku.

  OdpowiedzUsuń
 2. Thrillery psychologiczne uwielbiam, więc ten tytuł musi być przeze mnie upolowany. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie, że zaskakuje. To mnie bardzo zachęca.

  OdpowiedzUsuń
 4. Na razie oglądam serial, ale po książkę też sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Planuję serial, ale zastanowię się jeszcze, czy będę sięgać po książkę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam podobne co Ty odczucia. Akcja momentami zwalniała, ale cała książka była intrygująca. Korelitz ma bardzo lekkie i przyjemne pióro.

  OdpowiedzUsuń