piątek, 8 stycznia 2021

"American Savages" J.J. McAvoy

 "American Savages" J.J. McAvoy, Tyt. oryg. American Savages, Wyd. Niezwykłe, Str. 411

 

Kiedy wrócą, poleje się krew. Tym razem nie będą się bawić. Nikogo nie oszczędzą. 

 

Jeśli tak jak ja lubicie dziwne, nietypowe, zakręcone książki, to obok serii Ruthless People nie możecie przejść obojętnie. Absolutnie. Warunek jest jednak jeden - trzeba zacząć od pierwszego tomu, ponieważ zachowanie chronologii jest tutaj niezwykle ważne.

Trzecia część to ścisła kontynuacja wydarzeń z poprzedniego tomu, opowiadająca dalej o losach dwójki oryginalnych bohaterów. Liam trafia do więzienia, Melody przepada bez śladu a jedyny człowiek, który potrafi poskładać to wszystko w całość, nie zamierza się z nimi obchodzić łagodnie. Jednak szef FBI, Avian Doers, nie zdaje sobie sprawy jak silna jest ta dwójka i jak bezwzględna w swoich czynach. 

To jedna z tych serii, która hipnotyzuje, zatrzymuje przy sobie czytelnika od pierwszej do ostatniej strony, pobudza jego wyobraźnię i uruchamia całą lawinę sprzecznych emocji. Nie jest to książka łatwa, grzeczna czy schematyczna. To historia w pełni oryginalna, która nie osiada na laurach i z każdym kolejnym tomem wypada co raz lepiej. Musicie być jednak świadomi niebezpieczeństwa związanego z lekturą - miesza w głowie, wpływa na psychikę i budzi szaleństwo w czytelniku. I właśnie za to ją uwielbiam!

Fabuła jest gęsta od zwrotów akcji, dynamika zachowana przez cały czas, kreacja bohaterów utrzymana na najwyższym poziome. Nawet gdybym chciała, nie mam się do czego przyczepić. J.J. McAvoy porwała mnie do świata, który wymyśliła, przekonała do pomysłu i zatrzymała przy sobie w postaci wielkiej fanki, ponieważ w pełni kupuję tą jej wrzącą od emocji, zakręconą i balansującą na granicy normalności serię pełną niebezpieczeństw.

Zdrady, tajemnice, plany zemsty, bezwzględność, brak skrupułów. "American Savages" to szalona jazda bez trzymanki. Jednak jeśli tak jak ja lubicie oryginalne powieści, dobrze napisane, pełne emocji, ze wspaniałą kreacją głównych bohaterów - nie możecie tego przegapić. Mrok i okrucieństwo kontrastują tutaj z przeróżnymi emocjami, ale dzięki temu ta seria zrywa z przyjętymi schematami i tworzy swój własny, oryginalny mafijny obraz, od którego nie ma się ochoty odchodzić.

7 komentarzy:

 1. Nie czytałam poprzednich tomów i myślę, że na razie to się nie zmieni.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 2. To że seria wymyka się schematom jest niewątpliwie jej dużym plusem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tym razem chyba się skuszę i przeczytam przynajmniej pierwszy tom tej serii, bo jest w niej coś co sprawia, że mnie zainteresowała - chociaż muszę mieć odpowiedni moment na tego typu powieści.

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka porusza sporo wątków. Ciekawie się zapowiada.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie znam tej serii, ale zaintrygowała mnie, dlatego w wolnej chwili rozejrzę się za pierwszym tomem.

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka wydaje się naprawdę interesująca. Będę miała na uwadze.

  OdpowiedzUsuń