środa, 6 stycznia 2021

"Tiny Pretty Things" Sona Charaipotra, Dhonielle Clayton

 "Tiny Pretty Things" Sona Charaipotra, Dhonielle Clayton, Tyt. oryg. Tiny Pretty Things, Wyd. Ya!, Str. 464

 

Połączenie „Czarnego Łabędzia” i „Pretty Little Liars” – poruszająca historia o uczennicach elitarnej szkoły baletowej, które zrobią wszystko w walce o tytuł najlepszej na roku.

Przyznam, że o powieści nie słyszałam nic, ale gdy Netflix ogłosił swoją premierę, nagle zrobiło się głośno. Nic w tym dziwnego, bo w końcu byle jakie książki nie otrzymują filmowych adaptacji. Zaintrygowana postanowiłam więc sprawdzić w czym tkwi urok tej historii i najpierw - obowiązkowo - zmierzyłam się z książką a dopiero później z jej filmową serią. 

Balet nigdy nie był w moim zasięgu, ale gdzieś w głębi serca zawsze marzyłam, by mieć taki talent. Dlatego zawsze z przyjemnością oglądam wszystkie przedstawienia baletowe i śledzę mistrzów w ich najlepszych dziełach. Filmów powstało sporo na temat tej dyscypliny, ale książek jest na lekarstwo. A szkoda, bo jak się okazuje, można to przedstawić bardzo obrazowo i nie jednego czytelnika przekonać, że balet ma w sobie wiele gracji i uroku. Choć może nie w szkole z powyższej lektury, bo tam, wśród tych intryg i kłamstw, raczej nie miałabym ochoty się znaleźć.

Duetu autorskiego nie znam, twórczości autorek z osobna również. Muszę jednak przyznać, że obie panie połączyły siły i wyszło im to naprawdę ciekawie. Niemal od pierwszej strony wciągnęły mnie w intrygujący świat rządzący się dość rygorystycznymi zasadami. Poznajemy losy dziewcząt uczęszczającej do bardzo elitarnej szkoły baletowe a to wywiera na nie wielką presję. Czują się niedowartościowane, rzucone w środek chorego wyścigu i przez to same wzajemnie rzucają sobie kłody pod nogi. A są przy tym bezwzględne! Z rosnącym zainteresowaniem obserwowałam jak trzy przyjaciółki walczą o pozycję w szkole a z każdą kolejną stroną na jaw wychodziły nowe tajemnice. 

Gigi, Bette i June to trzy przyjaciółki i jednocześnie trzy najlepsze przyjaciółki, które do tej pory trzymały się razem. Jednak nacisk ze strony nauczycieli oraz rosnące wokół nich oczekiwania zmieniają ich w odrębne jednostki co okazało się najciekawszym motywem dla tej historii. Brak skrupułów, bezwzględność, prawdziwe oblicze człowieka widziane oczami trzech bohaterek wciąga czytelnika od pierwszej do ostatniej strony i zapewnia mu nie lada rozrywkę.

Śmiało mogę określić "Tiny Pretty Things" bardzo intrygującą powieścią. Autorki fantastycznie przedstawiły targające bohaterkami emocje, ujęły popadnie ze skrajności w skrajność a dodatkowo wprowadziły mroczny klimat dodający historii uroku. Kłamstwa, poniżanie oraz nieustająca presja wciągają czytelnika w wir zaskakujących wydarzeń,  ukazując mu świat baletu od tej najgorszej strony. Jestem pozytywnie zaskoczona lekturą i cieszę się, że autorki postawiły na sporo detali i dużą wiarygodność historii.

11 komentarzy:

 1. A jakoś mimo wszystko nie umiem się zmotywować ani do lektury książki, ani do obejrzenia serialu :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli książka trafił w moje ręce, chętnie ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie czytam, więc z cała pewnością jeszcze wrócę do tej recenzji aby porównać wrażenia po lekturze :)

  Zakładka do Przyszłości

  OdpowiedzUsuń
 4. Po książkę raczej nie zamierzam sięgać, bo źle czyta mi się tego typu powieści. Jednak serial mam w planach obejrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że mogłaby mnie zainteresować ta książka ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam w planach tę książkę i mam nadzieję, że niedługo uda mi się po nią sięgnąć. ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajnie, że to taka intrygująca powieść. Czeka już na mojej półce.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wiarygodność mnie przekonuje i tematyka także :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie słyszałam o tej książce, ale o dziwo naprawdę mnie zainteresowała.

  OdpowiedzUsuń
 10. Znam tę historię z serialu netflixa, ale umknęła mi informacja, że oparta została na powieści.

  OdpowiedzUsuń