niedziela, 26 września 2021

"Pomiędzy siostrami" Kristin Hannah

"Pomiędzy siostrami" Kristin Hannah, Tyt. oryg. Between Sisters, Wyd. Świat Książki, Str. 464Wzruszająca, chwilami zabawna, momentami dramatyczna i pełna goryczy opowieść o życiu.


Każdy z nas zna autorów, których książki są szczególnie bliskie sercu. U mnie jest to niewielkie, ale za to sprawdzone grono na czele którego stoi Kristin Hannah. To autorka, która wielokrotnie porywała mnie w świat cudownych emocji oraz historii od których wręcz nie mogłam się oderwać. Miałam więc wobec "Pomiędzy siostrami" wielkie oczekiwana i nie zważałam na głosy z zagranicznych recenzji sugerujące, że jest to być może jedna ze słabszych powieści Hannah. W tym przypadku sama chciałam sprawdzić i wyciągnąć wnioski a są one takie, że jestem tą lekturą wręcz zauroczona.

To historia bardzo w stylu Kristin Hannah, czyli pisana spokojnie, swobodnie, lekko, ale i bardzo emocjonalnie. Fabuła powieści skupia się na prozie życia, nie ma w niej wielkich wybuchów czy zaskoczeń, ale w tym przypadku jest to zupełnie niepotrzebne, ponieważ historia broni się sama - opowiada o losach bohaterek na miejscu których bez problemu potrafimy wyobrazić sobie nas samych a wszystkie przeżywane przez nich troski czy szczęśliwe chwile odbijają się również w sercu czytelnika. To wspaniały przykład powieści obyczajowej z prawdziwego zdarzenia - dojrzałej, życiowej i tak pochłaniającej, że ma się ją ochotę przeciągać w nieskończoność.

Jak to zwykle u autorki bywa, fabuła jest pełna przewrotności. Z jednej strony mamy ciszę, z drugiej nadciągającą burzę. Będzie więc spokojnie, rozsądnie, ale i wybuchowo oraz tragicznie a to wszystko w zrównoważonych fragmentach idealnie siebie uzupełniających. Poznajemy losy Claire oraz Meghann, dwóch sióstr, które po latach odbudowują zapomnianą siostrzaną miłość. Obie różnią się od siebie kolosalnie, żyją w innych światach i inaczej postrzegają życie, ale ich wspólna droga obie nauczy, że los potrafi być przewrotny.

Ogromnie polubiłam bohaterki, ponieważ Hannah nadała im cudowny kształt otwartych, pełnowymiarowych osobowości. Różne jak woda i ogień jednoczą się po latach, by na oczach czytelnika ostatecznie wyrównać rachunki z przeszłością oraz teraźniejszością. Ich losy ani przez moment nie były mi obojętne a towarzyszące ich opowieści emocje wielokrotnie dawały mi powody do wzruszeń. To opowieść o siostrzanej miłości, o wybaczaniu, zrozumieniu, potrzebie akceptacji i drugich szansach, historia żyw, spokojna, opierająca się na trudach dnia codziennego. Romans połączony z elementami obyczajowymi oraz tragedią w tle, czyli połączenie jakie autorce wychodzi najlepiej.

W czasie lektury nie mogłam się od niej oderwać, gdy jednak musiałam odłożyć ją na chwilę - rozmyślałam o losach bohaterów. Kiedy zamknęłam ostatnią stronę miałam ochotę prosić autorkę o ciąg dalszy, by ta powieść się nie kończyła, bo wciąż myślałam co by było gdyby oraz jakie będą dalsze potencjalne przygody bohaterów. I tak właśnie powinna wyglądać książka - angażować czytelnika po brzegi, kusić go, intrygować, wciągać do swojego świata. Kristin Hannah w "Pomiędzy siostrami" dokonała tego wszystkiego i wywiązała się z obietnic, z nawiązką, zapewniając mi historię jakiej szybko nie zapomnę. Dla mnie to kolejna cudowna powieść autorki do której bez wątpienia jeszcze kiedyś wrócę. Wszystkie bestsellery z księgarni Taniaksiazka.pl to strzał w dziesiątkę!

10 komentarzy:

 1. Myślę, że ja też polubiłabym główne bohaterki. Jestem na tak.

  OdpowiedzUsuń
 2. Na razie spasuję, gdyż inne powieści bardziej mnie kuszą.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pewno kiedyś przeczytam tę książkę..

  OdpowiedzUsuń
 4. Może sięgnę. Czytałam jak do tej pory tylko jedną książkę autorki "Słowika", oglądałam też serial "Firefly Lane" na podstawie powieści o tym samym tytule.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam tylko jedną książkę autorki, ale ponieważ bardzo mi się podobała, planuję sięgnąć po więcej jej dzieł w przyszłości :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam w domu "Słowika" tej autorki i jak mi się spodoba to zapewne sięgnę również po tą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeeeeeej! Uwielbiam tą autorkę... Muszę dorwać pomiędzy siostrami w MBP.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeszcze nie znam twórczości tej autorki.

  OdpowiedzUsuń