sobota, 27 listopada 2021

"Bliska znajoma" Piotr Górski

"Bliska znajoma" Piotr Górski, Wyd. HarperCollins, Str. 400


Odpowiedź, której sam sobie udziela, jest przerażająca.


Jeśli nie poznaliście jeszcze prozy Piotra Górskiego polecam jak najszybciej nadrobić zaległości. Jesień i zima to idealny czas na kryminalne zagadki a w wykonaniu tego autora zawsze można spodziewać się niespodziewanego.

Nowa historia to kolejna przygoda od której ciężko się oderwać. Typowy kryminał z porwaniem i prowadzonym śledztwem wraz z rozwojem fabuły zmienia się w zawiłą opowieść, która jednocześnie porusza ważne i aktualne tematy. Autor posługuje się bardzo przyjemnym stylem, w dodatku obrazowość to jego mocna strona co w połączeniu z klimatem (który też wychodzi Górskiemu rewelacyjnie!) daje obraz intrygującej przygody, która czasami przyprawia o dreszcz przerażenia.

Trwają poszukiwania jedenastolatka porwanego wprost z ulicy. Jednak mija już piąta doba i komisarz Sławomir Kruk wie, że nie zwiastuje to niczego dobrego. Kruk bierze więc sprawy w swoje ręce i zaraz po tym zostaje oskarżony o nadużycia a jego sprawę funkcjonariuszka Biura Spraw Wewnętrznych Policji, Lena Milewska. Jednak Lena pewnego dnia znika a zauroczony nią Kruk postanawia odkryć prawdę. To czego się dowie rzuci na całą sytuację zupełnie nowe światło.

Jak można oczekiwać to kryminał połączony z sensacją i szczyptą miłości, więc wszystko znalazło swoje miejsce w fabule po równo tworzący bogaty obraz motywów oraz nieoczywistych wypadków. Kruk angażuje się w śledztwo, w które właściwie angażować się nie powinien, ale to dobrze dla czytelnika, który od razu wyczuwa adrenalinę w powietrzu. Łączymy fakty, zmagamy się z sercowymi rozterkami głównego bohatera i dążymy do bardzo intrygującego finału.

Piotr Górski nie zawodzi. Mam nawet wrażenie, że jego "Bliska znajoma" to jedna z mocniejszych stron autora. Lektura wciąga, daje do myślenia, zaskakuje kiedy trzeba i trzyma w napięciu, czyli prezentuje się jako dobry, wartościowy kryminał do poczytania po ciężkim dniu. Lekki kryminał z fajnym klimatem w tle oraz zagadką na pierwszym planie pozwoli złapać trochę oddechu po ciężkim dniu i sprawi, że spędzimy milo czas w towarzystwie oryginalnego bohatera.

5 komentarzy: