poniedziałek, 13 grudnia 2021

"Nie ten mąż" Kathryn Croft

"Nie ten mąż" Kathryn Croft, Tyt. oryg. The Other Husband, Wyd. Słowne, Str. 360


Najbardziej porywający i zaskakujący thriller psychologiczny, jaki przeczytasz w tym roku, znakomitej Kathryn Croft, autorki bestsellerowych "Nie pozwól mu odejść" i "Powrotu"!


Każdy z nas ma sprawdzonego autora, po którego książki sięga w ciemno. U mnie jest zaledwie garstka takich pisarzy, natomiast na szczęście jeszcze żadna osoba z tej grupy mnie nie zawiodła. Najlepszym przykładem może być sama mistrzowska Kathryn Croft, której książki mocno działają na wyobraźnię i piekielnie wciągają a jej najnowsza książka "Nie ten mąż" porywa już od pierwszych stron.

Croft doskonale manipuluje podświadomością czytelnika. Wie jak zamydlić oczy, jak skutecznie odwrócić uwagę, pozwalając nam skupiać się na pozornie nic nie znaczących detalach, które jak się szybko okaże również będą miały swoje odniesienie do fabuły. W tej książce wszystko jest zamierzone, wszystko ma swój konkretny cel, ale kluczem jest stopniowane napięcie oraz niemalże boleśnie przesuwany punkt kulminacyjny, który w finale wybucha niczym eleganckie fajerwerki. 

Uwielbiam motyw z pozornie szczęśliwym małżeństwem w thrillerach psychologicznych. To zawsze działa mocno na wyobraźnię, ponieważ mocno konkuruje z prawdziwym życiem i pozwala czytelnikowi w jakiś sposób przełożyć fikcję na to co potencjalnie mogłoby wydarzyć się tuż obok nas. W tej lekturze poznajemy Abby i Roba, którzy właśnie przeprowadzili się do wymarzonego domu w Londynie i są gotowi zacząć wszystko od nowa. Poznają Siennę oraz Grega, pierwszych londyńskich przyjaciół i podejmują pewną grę polegającą na chwilowej zamianie. Nie spodziewają się, że przytłoczą ich tajemnice a także konsekwencje tego niecodziennego wyboru, gdy Greg pewnego dnia zniknie bez śladu.

Pomysł dobry, wykonanie również. Może zabrakło mi trochę więcej zaskakujących zwrotów akcji, ale wciąż uważam, że to thriller psychologiczny na wysokim poziomie, który potrafi nie tylko wzbudzić ciekawość, ale i trzymać w nieustannym napięciu. Bardzo polubiłam kreacje bohaterów nie tylko za ich wiarygodność, ale i fakt mnóstwa skrywanych sekretów, które najpierw mocno namieszały w wydarzeniach a dopiero później pozwoliły rozwiązać tajemniczą zagadkę. Całość okazała się więc spójna i w pełni dopracowana a przygoda małżeństwa, które oczekiwało nowego początku przybrała niecodzienny obrót.

Niezawodna Kathryn Croft także tym razem udowodniła, że potrafi idealnie trafić w mój czytelniczy gust. "Nie ten mąż" intryguje oraz trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony idealnie ukazując dobrze dopracowane tło psychologiczne, które odegra tutaj kluczową rolę. Była tajemnica, były sekrety, pojawiło się zaginięcie oraz mroczne oblicza bohaterów co zaowocowało lekturą, która może pochwalić się niecodziennym klimatem. 

6 komentarzy: