piątek, 3 grudnia 2021

"Polowanie" Bernard Minier

"Polowanie" Bernard Minier, Tyt. oryg. La Chasse, Wyd. Rebis, Str. 384

Martin Servaz staje do walki o własną skórę... i honor.


Każdy z nas ma sprawdzonych autorów, których powieści bierze w ciemno. Wiele z nimi przeszliśmy, szczególnie na drodze emocjonalnej, więc wciąż oczekujemy, że będą niezawodni i ponownie, w swoich nowych książkach, pokażą swoje najlepsze oblicze. Moje grono takich autorów nie jest dużo, ale faktycznie znajdują się w nim osoby, których twórczość ogromnie cenię a Bernard Minier zajmuje tam swój ciepły kąt i nie zamierza go opuszczać.

Francuski pisarz jest jednym z najlepszych w swoim gatunku, ponieważ jego wyobraźnia wydaje się nieograniczona a pomysły na kolejne książki w serii wydają się zaskakujące od poprzednich chociaż myślałam, że już nic mnie nie zaskoczy. Autor ma talent i to widać już od pierwszych stron a każdy fan gatunku nie powinien przejść obojętnie obok żadnej jego książki, bo wówczas straci prawdziwą kwintesencję kryminału.

Najnowsze dzieło autora to lektura, którą przeczytacie w jeden, góra dwa wieczory. Nie dlatego, że jest taka krótka a dlatego, że piekielnie wciąga. To jedna z tych pozycji dla której zarywa się noce, bo czytelnik już teraz, zaraz, natychmiast musi wiedzieć co wydarzy się dalej. Stopniujące napięcie z czasem wydaje się wręcz nie do zniesienia, gęsta atmosfera aż dusi od nadmiaru tajemnic oraz niedomówień a zagadka będąca motywem przewodnim jest tak smaczna, że im bliżej finału jesteśmy tym wolniej przerzuca się strony, bo nie ma się ochoty opuszczać tego zakręconego, mrocznego świata.

Spoiwem łączącym wszystkie tomy w serii jest główny bohater Martin Servaz. Jeśli więc interesuje Was jego prywatna historia lub chcecie zachować chronologię czytania - proszę bardzo. Nic jednak się nie stanie, jeśli zaczniecie w połowie lub od końca, bo każdy tom to nowa zagadka kryminalna i smaczny thriller w jednym. Tym razem przygotujcie się jednak na solidne wyzwanie, ponieważ autor zaserwował nam oraz samemu Martinowi przygodę, która przyprawia o dreszcz przerażenia. Rozpoczyna się bowiem polowanie, którego celem nie jest uciekający jeleń. Ktoś potrąca czarnoskórego chłopca w masce z głową jelenia i rozpoczyna się wyścig z czasem, by poznać prawdę nie tylko co do tożsamości napastnika, ale i ujawnienie krętactwa w najwyższej klasie społecznej. Autor sięga po ważne tematy, poza manipulacją, walką o przetrwanie czy ochroną życia mówi również o świecie pełnym zła, o zemście i ludzkiej bezwzględności a pisze o tym tak otwarcie, że dreszcz przebiega po plecach.

"Polowanie" to kolejna rewelacyjna powieść  Bernarda Miniera. Historia pełna ukrytych znaczeń, pomysłowa i oryginalna a przy tym niesłychanie dobrze napisana. Nie po raz pierwszy autor udowadnia, że wie jak w pełni skupić na sobie uwagę czytelnika, ale myślę, że po raz pierwszy jego powieść jest aż tak aktualna i sięgająca współczesnych problemów. Klimatyczna i niezwykle emocjonalna lektura pozwoliła mi przeżyć wielką przygodę u boku Martina, który nie cofnie się przed niczym. Nie pozostaje mi więc nic innego jak gorąco zachęcić Was do lektury.

6 komentarzy:

 1. Sama okładka to rewelka. Po takiej recenzji trudno jej nie przeczytać. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kurczę, wciąż się natykam na tę książkę, mam na nią ochotę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pewno przeczytam, gdyż bardzo cenię sobie książki autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Będę pamiętała o tej książce na przyszłość.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytałam żadnej książki tego autora, ale ta wydaje się dobra na rozpoczęcie przygody z jego twórczością!

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam i byłam zachwycona! Minier w wyśmienitej formie! Przyłączam się do polecenia.

  OdpowiedzUsuń