poniedziałek, 6 grudnia 2021

"Zapomniany" Adrian Bednarek

 "Zapomniany" Adrian Bednarek, Wyd. Novae Res, Str. 412


Kiedy tracisz wolność, budzą się pierwotne instynkty. Do czego się posuniesz, by odzyskać stracone życie?


Czy jest wśród czytelników i miłośników thrillerów ktoś kto nie słyszał o Adrianie Bednarku? Moim zdaniem to jeden z najlepszych polskich pisarzy, który jak mało kto potrafi wstrząsnąć, zaskoczyć i dać do myślenia. Uwielbiam jego twórczość za wielowątkowy charakter oraz twisty fabularne jakich nigdy nie potrafię przewidzieć.

Nowa powieść autora nie odbiega od reszty dopracowaniem czy skupieniem na sobie uwagi. Już od pierwszych stron pojawia się napięcie, które potęguje gęstą atmosferę a obrazowy styl autora jedynie dopełnia dzieła nieprzewidywalnymi schematami, które pojawiają się wraz z rozwojem fabuły. To typowy thriller, w którym wszystko jest możliwe a jeśli poznaliście już autora poprzez inne jego książki wiecie, że potrafi on zmienić przebieg wydarzeń za sprawą jednego przeoczonego przez nas do tej pory szczegółu.

Patryk i Jędrek mogą pochwalić się wybujałą wyobraźnią. Dwójka osiemnastolatków podróżuje powiem po Polsce i podaje się za poszukiwaczy talentów z branży rozrywkowej. Sami nazywają to Łowami, ponieważ polują na młode, naiwne dziewczyny i mydlą im oczy, by okrutnie je wykorzystać. Jednak jedne Łowy kończą się dla Patryka tragicznie, bowiem budzi się w ciemnym lochu i nie pamięta nic co działo się wcześniej. Pojawia się tajemnicza postać w masce, która przetrzymuje go tam jeden dzień, dwa, miesiące aż w końcu lata. Czy odezwała się sprawiedliwość? A może Patryk nadepnął komuś solidnie na odcisk?

Bardzo mroczna jest ta lektura, bardzo intensywna w odbiorze i miejscami wręcz przerażająca. Bardzo, bardzo mi się podobała! Emocje aż gotują się we mnie po przeczytaniu, mimo że po zamknięciu ostatniej strony minęło już kilka dni, ale ta opowieść działa na psychikę, podsuwa dziwne obrazy wyobraźni i otaczaj ciasno skrajnymi emocjami, które wydają się wręcz psychodeliczne. To co działo się z głównych bohaterem przechodzi ludzkie pojęcie, mimo że autor rewelacyjnie przedstawił jego sytuację choć prawdę mówiąc najsmaczniejszy w tym wszystkim jest finał zaczynający nabierać kształtów już w drugiej części wydarzeń.

"Zapomniany" to książka, którą koniecznie musicie przeczytać. Jeśli lubcie oryginalne, dobrze pomyślane, przerażające książki - oto lektura dla Was. Brawo dla autora za pomysł, brawo za wykonanie, bo książka jest mocna, dosadna i tak wciągająca, że nie sposób się od niej oderwać. Jestem ogromną fanką powieści Adriana Bednarka i wszystkie bardzo lubię, ale ta... Ta książka jest zdecydowanie inna niż wszystkie i w moim odczuciu - najlepsza!

6 komentarzy:

 1. Adrian Bednarek w formie. Rewelacyjna powieść.

  OdpowiedzUsuń
 2. Na mnie również ta książka zrobiła ogromne wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pewno będę czytała tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. No w końcu muszę się zabrać za jego książki, bo robi mi się wstyd!

  OdpowiedzUsuń
 5. O autorze slyszalam.ale nie czytalam.jeszcze zadnej jego ksiazki. Mam zamiar to nadrobic. Fabula Zapomnianego wydaje sie ciekawa. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń