sobota, 12 marca 2022

"Nie będę twoim bohaterem" Beata Sagan

 "Nie będę twoim bohaterem" Beata Sagan, Wyd. Młodzieżówka, Str. 394


Przypadkowy bohater i dziewczyna, która nieustannie wpada w tarapaty...


Beata Sagan specjalizująca się w romantycznych powieściach młodzieżowych, tym razem otwiera nam drzwi do bardzo emocjonującej historii New Adult. Przyznaję, że zabierając się za lekturę nie spodziewałam się aż tylu wrażeń towarzyszących mi podczas czytania a jednak im lepiej poznawałam bohaterów tym silniej czułam się związana z ich opowieścią.

Autorka bardzo umiejętnie kreśli przed nami sylwetki bohaterów. Postacie wychodzącej spod jej pióra są w pełni wiarygodne, dojrzałe, naznaczone piętnem trudnej przeszłości a także bardzo ludzkie, popełniające błędy, wahające się przy podejmowaniu decyzji. Jak na gatunek przystało mówimy tutaj o postaciach dopiero wchodzących w dorosłe życie, przed którymi cała przyszłość a jednak już dziś zmagają się z piętnem trudów dorastania.

Arek i Malwina to swoje całkowite przeciwieństwa. On nie jest w przyjaznych stosunkach z życiem, chce tylko zdać maturę, znaleźć pracę i w końcu pracować na własną rękę, by opuścić rodzinny, patologiczny dom. Ona przez lekkomyślność pakuje się w kłopoty i nie spodziewa się, że najbardziej tajemniczy chłopak w liceum stanie w jej obronie. Nie szukała bohatera, on nigdy nie chciał nim być a jednak niespodziewanie przyjęli role, które zaskakująco dobrze odgrywali. Ich opowieść pełna była wzlotów oraz upadków, niepewnej przyszłości a także bolesnych wyborów, ale także było w tym coś pięknego, lekkiego, wręcz książkowo romantycznego.

Nie często sięgam już po książki z nastoletnimi bohaterami, ale jeśli już decyduję się na taki wybór to skrycie liczę, że będzie to właśnie tak dobrze napisana, logiczna, spójna i chwytająca ze serce historia. Bardzo przywiązałam się do głównych bohaterów i kibicowałam im w drodze ku znalezieniu własnego miejsca, jednocześnie trzymając się za głowę patrząc na to co dzieje się w domu Arka. Tak cudowny chłopak wyrósł na jałowej ziemi! Aż trudno o tym rozmyślać a co dopiero przełożyć na prawdziwe życie, jednak powieść autorki jest tak dobrze napisana, że chcąc nie chcąc widzimy sytuacje żywcem wyjętą z realnych sytuacji.

"Nie będę twoim bohaterem" to powieść, która poruszy serce każdego czytelnika i skruszy nawet najgrubsze mury. Pięknie napisana, piekielnie emocjonalna, z wyjątkowymi, zapadającymi w pamięć bohaterami. Jedyne czego żałuję to faktu, że cała opowieść już za mną a jako, że na pewno nigdy jej nie zapomnę już nigdy nie będę mogła jeszcze raz przeżyć tych wszystkich towarzyszących mi podczas czytania emocji. Nie mniej jestem pewna, że jeszcze nie jeden raz odświeżę sobie lekturę Beaty Sagan, bo od dziś zajmuje honorowe miejsce w mojej biblioteczce. 

4 komentarze:

  1. Bardzo lubię takie poruszające serce powieści. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Skoro jest tak mocno emocjonalna to jestem na tak.

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie planowałam czytać tej książki, ale dzięki Twojej recenzji, zmieniłam zdanie.

    OdpowiedzUsuń