środa, 18 maja 2022

"A między nami wspomnienia" Gabriela Gargaś

"A między nami wspomnienia" Gabriela Gargaś, Wyd. Czwarta Strona, Str. 416


Pamięć i wspomnienia. Tylko one pozostaną.


Głęboka, szczera i poruszająca. Taka jest powieść Gabrieli Gargaś. A właściwie wypada powiedzieć, że takie są wszystkie jej powieści, ponieważ ta autorka doskonale wie jak wzruszyć czytelnika i jak w pełni wiarygodnie podejmować codzienne problemy w swoich pełnych emocji fabułach. 

Wydaje się, że powyższa książka jest odpowiedzią na wiele niezadanych pytań. Sięga po historię, która mogła wydarzyć się każdemu z nas i która niczym żywy obraz wyciągnięty z prozy naszych codziennych dni opowiada o problemach współczesnego świata. Młoda bohaterka wystawiona na trudną próbę będzie musiała zmierzyć się z licznymi niepowodzeniami, ale czy właśnie nie na tym polega życie?

Ada wcześnie zaszła w ciążę i w dodatku nie mogła czuć wsparcia ze strony partnera. Na jej barki spadło wiele problemów przez co przestała czuć radość z pojedynczych chwil. Nowe tragedie, rozstanie i ciągłe negatywne emocje, które ją otaczały co raz mocniej ciągnęły kobietę na dno. Jedynym ratunkiem okazuje się babcia Marysia, która zabiera Adę w podróż ku przeszłości i opowiada historię, która sięga czasów wojny, udowadniając jednocześnie, że żadna tragedia nie jest warta ostatecznej rozpaczy.

Ze wszystkich bohaterów to właśnie babcię głównej bohaterki polubiłam najbardziej. Maria oceniana przez rodzinę uchodziła za tą oziębłą i zdystansowaną wobec życia wcale nie była tak zimna jak każdy myślał. Po prostu naznaczona piętnem doświadczeń oraz mająca w sercu wspomnienia wielkiej, niezapomnianej miłości nie czułam potrzeby, by dzielić się ze światem niepotrzebnymi detalami. Jej opowieść okazała się nie tylko piękna, ale i w pewien sposób pouczająca, ponieważ okazało się, że przeszłość zawsze w jakiś sposób rzutuje na teraźniejszość.

"A między nami wspomnienia" to sentymentalna podróż w głąb skrywanych wspomnień. Historia pełna skrajnych emocji, nie rzadko wyciskająca z oczu łzy. Szczera, prawdziwa i otwarta na czytelnika pozwala by ten w pełni utożsamił się z rozgrywanymi wydarzeniami i na własnej skórze czuł niepowodzenia i troski bohaterów. Gabriela Gargaś składa na nasze dłonie książkę, która otwarcie mówi, że mimo niepowodzeń i otaczających nas tragedii musimy szukać w sobie siły do dalszej walki.

5 komentarzy:

 1. Takie sentymentalne podróże potrafią wywołać wiele emocji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Coś mi mówi, że ta książka skradnie moje serce.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tej nowości jeszcze nie widziałam. Lubię twórczość autorki więc zapisuję do listy. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie ostatnio czytałam tę książkę, jeszcze w poprzednim wydaniu. :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Jakoś nie mogę się przekonać do autorki.

  OdpowiedzUsuń