sobota, 24 września 2022

"Nie bój się" Lisa Gardner

"Nie bój się" Lisa Gardner, Tyt. oryg. Fear Nothing, Wyd. Albatros, Str. 478


Na mieszkańców Bostonu padł blady strach.


Mrok, gęsta atmosfera oraz całkowita nieprzewidywalność prowadzą nas ku odkrywaniu kolejnych wydarzeń w najnowszej odsłonie powieści Lisy Gardner. Czy i tym razem możemy liczyć na intensywną, pełną niebezpieczeństw przygodę podczas której wszystko może się wydarzyć? Zdecydowanie!

Znakiem rozpoznawczym autorki są jej dość obszerne i bardzo dobrze rozbudowane powieści. Tutaj tło wydarzeń króluje na równi z aktualnymi dramatami a czytelnik powoli zyskuje szansę na poznanie wszystkich detali związanych nie tylko z prowadzonym śledztwem, ale i prywatnymi sprawami bohaterów. Nie pojawiają się przy tym nudnawe momenty, gdy przekraczamy granicę pościgu za psychopatą, ponieważ autorka idealnie wszystko równoważy, pozwala nam się zaangażować i dokładnie pokazuje, że prywatne doświadczenia zawsze mają konkretny wpływ na przebieg prowadzonych działań.

Fabuła typowo kryminalna nawiązuje do jednego z moich ulubionych motywów w tym gatunku: seryjnego mordercy z problemami psychicznymi. Taki bohater jest wówczas podwójnie nieprzewidywalny, zdolny do wszystkiego i w dodatku pozbawiony wszelkich zahamowań. Ten, który spędza sen z powiek detektyw D.D. Warren wypracował pewien styl i na miejscu morderstwa pozostawia po sobie czerwoną różę oraz butelkę szampana. Niestety to nie koniec wyzwań dla detektyw, która pada ofiarą wypadku i traci pamięć, w momencie, gdy akurat jako jedyna miała szansę zapamiętać twarz psychopaty. Czy to on zepchnął ją ze schodów? A może zagadka jest jeszcze bardziej skomplikowana niż nam się wydaje?

Oczywiście, że jest. Lisa Gardner nie byłaby sobą, gdyby nie kluczyła w świecie domysłów, nieoczekiwanych zwrotów akcji czy gęstej, mrocznej atmosfery. Czytelnik od początku ma poczucie, że nie wiedzieć kiedy z najmroczniejszego konta wyskoczy na nas prawdziwe zło, ale to tylko napędza nas do przerzucania kolejnych stron i delektowania się fabułą bogatą w liczne motywy, wątki oraz przywołującą wiele dobrze wykreowanych bohaterów, którzy mają sporo do powiedzenia. Nic w tej historii nie pojawia się bez przyczyny, wszystko wydaje się mieć podwójne znaczenie a mimo naszych wstępnych założeń finał i tak zaskakuje.

Czas spędzony przy twórczości Lisy Gardner zawsze jest czasem dobrze zainwestowanym. Trudno pomyśleć, że kiedyś nie mogłam porozumieć się z twórczością tej autorki, bo dziś czytam wszystko co wyjdzie spod jej pióra i jestem po prostu zachwycona! "Nie bój się" przeczytałam w dwa wieczory angażując się w wydarzenia bardziej niż mogłam przypuszczać a D.D. Warren stała się jedną z moich ulubionych detektyw. To jedna z ciekawszych kryminalnych serii, która ma w sobie wiele emocji, jest doskonale dopracowana i prezentuje sobą coś więcej niż pustą treść, więc każdemu rządnemu przygód - ogromnie polecam!

4 komentarze:

  1. Książki tej autorki lubię i czytam każdą. Ta jeszcze przede mną.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tej książki autorki jeszcze nie czytałam. Jej lektura przede mną.

    OdpowiedzUsuń
  3. Uwielbiam D.D Warren, ale z przyjemnością przeczytałam też książkę rozpoczynającą cykl przygód Frankie Elkin.

    OdpowiedzUsuń