sobota, 31 grudnia 2022

"Duchy nocy wigilijnej" Antologia, opracowanie zbiorowe

"Duchy nocy wigilijnej" antologia, opracowanie zbiorowe, Wyd. Zysk i S-ka, Str. 600


Antologia klasycznych opowieści o duchach.


Od kilku lat, w okresie świąt Bożego Narodzenia, z zapartym tchem wypatruję premiery nowych zbiorów opowiadań, które zamykają w sobie kwintesencję krótkiej formy i nadają mojej wyobraźni odpowiedni bieg. W niezależnej serii pojawiło się już kilka wydań pełnych opowiadań doświadczonych oraz dopiero debiutujących autorów, ale czytane opowieści zawsze utrzymane były na najwyższym poziomie.

Tym razem skupimy się na klasycznych historiach, które pisane zostały ręką wyjątkowych autorów. Otrzymujemy zatem możliwość przeniesienia się w czasie, zatopienia w cudownej atmosferze napięcia oraz niepewności a także skoczenie na głęboką wodę różnorodnych emocji, bo nawet jeśli ten strach pojawiający się w opowiadaniach traktujemy trochę z przymrużeniem oka to i tak aura tajemnicy oraz niedomówień odgrywa kluczową rolę.

Nawiedzone domy, błąkające się duchy, wyskakujące z ciemności tajemnicze zjawy - powyższy zbiór opowiadań aż pęka w szwach od takich zjawisk umilając czas czytelnikowi i zaskakując go w najmniej spodziewanych momentach. Cudownie było zanurzyć się w świecie zjawisk nadprzyrodzonych i wraz z nowo poznanymi bohaterami przeżywać przygody życia. Każde opowiadanie okazało się inne, nawiązujące do konkretnych wartości, uniwersalne, ponadczasowe, ale jednak za każdym razem równie mocno wciągające.

To idealna historia do poduszki, do wyłączenia się, zapomnienia o codzienności. Znane nazwiska pisarzy wiktoriańskich (m.in. Jerome K. Jerome i Ellen Wood) oraz mniej znane (A.M. Burrage’a i Catherine Ann Crowe) czy nawet polscy autorzy - wszyscy zagościli w tym zbiorze w jednym celu: aby wprowadzić atmosferę lęku, skupienia, stopniowanego napięcia. Trudno mi wybrać ulubione utwory, ponieważ na przestrzeni sześciuset stron znalazły się oryginalne, charyzmatyczne opowiadania, które prezentowały swoją najwyższą formę i każde przypadło mi do gustu a sama wiktoriańska atmosfera pięknie dopełniła dzieła, więc jestem wręcz zachwycona całą antologią i w dodatku przekonana, że jeszcze nie jeden raz do niej wrócę.

"Duchy nocy wigilijnej" to pięknie wydana książka, która nie tylko zachwyci każdego czytelnika, ale sprawdzi się również jako prezent - twarda oprawa, obwoluta, bajka! Subtelny klimat, mnóstwo uroku i niezapomniane losy bohaterów składają się na zbiór opowiadań, który porusza naszą wyobraźnię i pozwala na kilka wyjątkowych godzin oderwać się od ponurej codzienności. Każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ historie są różnorodne i zawsze zaskakujące a wisienką na torcie są zjawiska paranormalne, które może nie wywołują lęku, ale na pewno podsycają atmosferę.

3 komentarze: