poniedziałek, 27 marca 2023

"Złote enklawy. Scholomance. Lekcja trzecia" Naomi Novik

"Złote enklawy. Scholomance. Lekcja trzecia" Naomi Novik, Tyt. oryg. The Golden Enclaves, Wyd. Rebis, Str. 424


Ratowanie świata to test, do którego żadna szkoła nie zdoła cię przygotować.


Jesteście gotowi na kolejną przygodę spod pióra Naomi Novik? Autorka po raz trzeci zaprasza nas do magicznego świata, w którym wszystko może się wydarzyć, serwując niebezpieczną opowieść z charyzmatycznymi bohaterami na pierwszym planie.

Cieszy mnie fakt, że trzecia odsłona serii trzyma dokładnie ten sam co poprzedniczki. Akcja jest dynamiczna, fabuła pełna przeróżnych motywów a postacie wciąż imponują swoją bystrością oraz odwagą. Wiele się dzieje a przestronnie przedstawione tło wydarzeń pozwala na puszczenie wodzy fantazji i w pełni zaangażowanie się w lekturę na pół magiczną, na pół młodzieżową. Odsyłam Was jednak do pierwszego tomu, jeśli jeszcze nie nadrobiliście zaległości, ponieważ warto śledzić od samego początku naukę w szkole Scholomance.

To wyjątkowa seria, która nie każdemu przypadnie do gustu. Zrywa ze schematami, buduje własną opowieść, wyrywa się poza granice przyjętych zasad. Za to właśnie ją doceniam, chociaż mnogość szczegółowych opisów i skomplikowany świat wymagają ogromnego skupienia. Jeśli jednak już się wkroczy do tego miejsca, trudno je opuścić. Dlatego z wielką przyjemnością śledziłam dalsze losy El, z naciskiem na ostateczny rozwój wypadków, bo przecież w tej części wszystko ostatecznie miało się wyjaśnić. Początkowo było smutno, nostalgicznie i nawet niepewnie, ponieważ bohaterowie wrócili do swoich domów, ale zostało wiele spraw do załatwienia, które upomniały się o uwagę jeszcze przed rozpoczęciem się drugiej połowy.

Przepowiednia, strach przed ostatecznością i przeniesienie się poza mury Scholomance rozbudowują akcję trzeciego tomu, który wydaje się najbardziej szczegółową historią. Poznajemy nowe enklawy, pojawiają się dodatkowe fakty oraz zasady i rośnie apetyt na więcej, gdy wraz z Galadriel wychodzimy poza to co znane. Największą zaletą są tajemnice, które wypełniają całą fabułę po brzegi, ale i motyw drogi sprawdził się wyśmienicie pozwalając na wyjście spoza tego co znane i zamknięcie całości z prawdziwym przytupem.

"Złote enklawy. Scholomance. Lekcja trzecia" to finał, który zdecydowanie zasługuje na pochwałę. Jak wcześniej wspomniałam nie jest to typowa młodzieżowa seria, więc nie każdy się w niej odnajdzie, ale jeśli lubicie wyzwania i często sięgacie po nietuzinkowe, pisane w oryginalny sposób powieści to i tym razem znajdziecie coś co Was miło zaskoczy. Polecam zmierzyć się z całą trylogią Naomi Novik, która dla mnie okazała się wyśmienitą magiczną przygodą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz