środa, 15 maja 2024

"Wiosna przynosi ukojenie" Karolina Wilczyńska

 
"Wiosna przynosi ukojenie" Karolina Wilczyńska, Wyd. Czwarta Strona, Str. 304

 

Zatrzymaj się we Wrzosowej Polanie, gdzie budząca się do życia przyroda wita świat intensywnymi zapachami i kolorami, a mieszkańcom daje ukojenie.

W rękach Karoliny Wilczyńskiej powieść obyczajowa nabiera nowego znaczenia. Staje się kobieca, zmysłowa a także mocno motywujące do zmian oraz walki o własne miejsce w świecie.

To czwarta odsłona serii, którą polecam czytać z zachowaniem chronologii. Autorka opowiada bowiem o losach poznanych wcześniej bohaterów i podejmuje wcześniej rozpoczęte wątki. Pojawia się zatem ciąg przyczynowo-skutkowy, ale jest bardzo luźny i swobodny, nawiązuje do tego co wydarzyło się wcześniej. Czytelnik zapoznany z chronologią będzie doskonale rozeznany w rozgrywanych wydarzeniach, ale ten kto rozpocznie swoją przygodę dopiero od tej części – nie będzie się czuł mocno zagubiony. Autorka bowiem wszystko w pełni przemyślała i poprowadziła akcję tak, by każdy się w niej odnalazł, dopracowując sylwetki bohaterów do ostatniego szczegółu a towarzyszące nam podczas czytania emocje dodały akcji realności oraz pełnowymiarowej formy.

Wrzosowa Polana otwiera przed nami drzwi do świata ludzkich problemów i relaksu na łonie natury. Sielanka przeplata się z zapachami drzew a problemy wydają się mniejsze, gdy mieszkańcy żyją we wspólnocie i wzajemnie starają się sobie pomagać. W ten sposób ponownie zaglądamy do świata Diany, która mierzy się z konsekwencjami pożaru, Martyny której ciężko zrozumieć zmiany jakie zaszły w jej życiu a także Grety, której relacja z córką wystawiona jest na próbę. Kobiety pokażą nam jak trudno jest kierować się sercem, gdy rozum dyktuje własne warunki i jak ciężko pogodzić własne oczekiwania z pojawiającymi się na naszej drodze licznymi problemami.

To książka od kobiety pisana specjalnie dla kobiet. Opowiada o losach głównych bohaterek z którymi bez problemu potrafimy się utożsamić i którym kibicujemy do ostatniej strony, ponieważ doskonale rozumiemy problemy z jakim się mierzą, troski ich dnia codziennego a także podejmowane decyzje. Każda z postaci prezentuje inne wyzwania, wartości a także sposób bycia, więc mnogość charakterów, stylów działania a także pokonywanie wszelkich przeciwności stanowi tutaj kalejdoskop barw oraz emocji. Historia trzyma poziom swoich poprzedniczek i po raz kolejny zaprasza nas do nostalgicznej opowieści, w której liczy się przede wszystkim proza życia i problemy dnia codziennego, ponieważ czytamy o mrokach przeszłości, sercowych rozterkach, trudnych rodzinnych relacjach oraz niespodziewanych dramatycznych momentach. Przyjaźń, miłość, rodzina łączą się w splocie zaskakujących zdarzeń, które znamy z własnego doświadczenia, o których słyszymy na co dzień i które stają się nam bliskie.

"Wiosna przynosi ukojenie" to kolejna serdeczna powieść  w dorobku autorki. Pisana z pasją i zaangażowaniem, oddające uroki codziennego życia a także nawiązująca do współczesnych, ponadczasowych wartości. Trzyma poziom swoich poprzedniczek i na nowo zaprasza do małego miasteczka, w którym wszystko może się wydarzyć. Lekka, swobodna, motywująca do zmian i zachęcająca do czerpania inspiracji z losów bohaterów. Idealna do poczytania po ciężkim dniu, ponieważ w pełni angażuje naszą wyobraźnię.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz