wtorek, 11 czerwca 2024

"Im mroczniej, tym lepiej" Stephen King

 
"Im mroczniej, tym lepiej" Stephen King, Tyt. oryg. You Like it Darker, Wyd. Albatros, Str. 624

 

W tym zbiorze pomiędzy bardziej rozbudowane historie wpleciono szereg zachwycających krótszych utworów.

Są tu ze mną fani prozy Stephena Kinga? Dobrze się składa! Najnowsza książka autora połączy wszystkich jego fanów, ponieważ zamyka w sobie najlepszą odsłonę jego twórczości.

Na ponad 600 stronach zamknięto 12 krótszych i dłuższych opowiadań idealnie oddających kunszt i zaangażowanie autora. Każda z historii jest inna, jedyna w swoim rodzaju i warta poznania, skupiająca się na wewnętrznych doznaniach bohaterów, ich lękach a także oczekiwaniach wobec świata. Stephen King z wprawą doświadczonego bajarza, który zawsze intryguje, przeraża i zmusza do intensywnego myślenia, po raz kolejny pokazuje, że perfekcyjnie radzi sobie z fabułą niezależnie od jej formy. Powyższy zbiór to ukłon w stronę jego twórczości a także przedstawienie różnorodnych emocji na bazie mroku, zaskoczeń, intryg i niedopowiedzeń.

Wielu czytelników ucieka przed krótką formą obawiając się, że dana historia nie spełni ich oczekiwań a tym samym tracąc coś naprawdę cennego – zamknięcie na małej przestrzeni intensywności oraz lawiny niezapomnianych przygód. Właśnie taka jest bowiem twórczość autora, niezastąpiona i odważna, skłaniająca do myślenia, analizy i interakcji z fabułą, niezależnie czy jest to długie opowiadanie czy może krótsza nowelka. Dwanaście historii zamkniętych w jednej książce udowadnia, że w rękach doświadczonego bajarza nie ma znaczenia ilość stron, liczy się analiza charyzmatycznych sylwetek bohaterów, ich konfrontacja z siłami zła a także prawdziwe oblicze pokazywane w stanie zagrożenia. Zbiór opowiadań nie jest typową grozą znaną autorowi, bardziej skupia się na różnorodnych emocjach, czasami intryguje, kiedy indziej straszy, w innych momentach rozbawia i przywołuje na ustach szczery uśmiech. Dzięki temu nie możemy się nudzić a przewracanie kolejnych stron przychodzi nam szybciej niż na początku zakładaliśmy.

Nie będę opisywać fabuł poszczególnych opowiadań, ponieważ nie chcę Wam psuć zabawy. Każda historia jest inna, nietuzinkowa, odrębna i skupiająca się na wybranych wartościach. Pięknie pokazuje przekrój ludzkich zachowań a także definiuje różnorodność leków z jakimi mierzymy się na co dzień. Dla każdego z nas inny jest wskaźnik lęku, więc razem z bohaterami będziemy wystawiać się na próbę i testować własne ograniczenia. Każda historia zaskoczy Was na swój sposób, zmusi do myślenia i nie pozostawi obojętnym. W tym wszystkim bowiem chodzi o to, że Stephen King stawia na wiarygodność najbliższą realnym wydarzeniom i w jednym miejscu koncentruje dramatyczne napięcie, dreszcze przerażenia oraz rozbawienie, które połączone w jedną spójną całość zapewniają przygodę wyjątkową dla naszej wyobraźni. Ten spektakl trwa bez końca, pozwala w każdej z postaci odnaleźli cząstkę siebie i wraz z nimi stawić czoła nadchodzącym przeciwnością, ponieważ King jako baczny obserwator świata z inteligencją oraz pomysłem potrafi nawiązać do współczesnych wartości w zawoalowany i dający do myślenia sposób.

"Im mroczniej, tym lepiej" to idealna lektura dla wszystkich fanów powieści grozy a także miłośników Stephena Kinga. Książka, którą czytać można zależnie od potrzeby chwili, ponieważ każde opowiadanie to odrębna historia idealna do poczytania leniwym popołudniem lub tuż przed zaśnięciem. Jedne historie są dłuższe, inne to tylko nowelki, ale każda z nich zasługuje na pełną uwagę, ponieważ niesie ze sobą podprogowy przekaz a także współczesne wartości świata, z którym mierzymy się na co dzień. To dojrzała i inteligentna proza po raz kolejny udowadniająca, że autor nie ma sobie równych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz