środa, 19 czerwca 2024

"Przerwana melodia" Agata Przybyłek

 
"Przerwana melodia" Agata Przybyłek, Wyd. Czwarta Strona, Str. 320

 

Choć melodia została przerwana, wciąż jest jeszcze szansa na rozpoczęcie zupełnie nowego tańca.

Agata Przybyłek potrafi oczarować słowem pisanym. Jej bystre postrzeganie świata przekłada się na dojrzałe historie, które nie chcą wyjść z głowy na długo po zamknięciu ostatniej strony. Nie inaczej było w przypadku "Przerywanej melodii", która okazała się kolejnym emocjonalnym wyzwaniem. 

Zacznijmy od stylu autorki. Lekkość i swoboda z jaką tworzy, pozwalają nam silnie zaangażować się w treść, która dodatkowo bazuje na realnym życiu. Każdy detal okazał się w pełni dopracowany i przemyślany a akcja płynnie poprowadzona dynamicznym tempem pokazała plusy i minusy prawdziwego życia. Fabuła utrzymana na bazie powieści obyczajowej nawiązuje do współczesnych wartości, analizuje ludzkie zachowania i pozwala samemu postawić się na miejscu bohaterów, by móc wejść w ich buty i na tej bazie zdobyć własne doświadczenia. Nie było w tej książce żadnego przeciągania prawdy czy naciąganych atrakcji - wszystko opierało się jedynie na wydarzeniach, które mogły przydarzyć się każdemu z nas. I to było w tym wszystkim najlepsze: poczucie inspiracji z naszego otoczenia.

Hania i Michał wiodą spokojne życie. Mają udane małżeństwo oraz trójkę wspaniałych dzieci. Na mazowieckiej wsi wspólnie prowadzą pensjonat. Jednak wypracowany spokój burzy list przypominający o przeszłości Hani. Zaproszenie na jubileusz szkoły baletowej przywołuje wspomnienia oraz budzi demony o których kobieta chciała zapomnieć. Jaki sekret skrywa? Dlaczego boi się wrócić do miasta swojej młodości? 

Oto przed nami inspirująca akcja i skomplikowana historia z drugim dnem w jednym. Autorka porusza ważne tematy, odnosi się do współczesnych wartości i jednocześnie tworzy złożoną sylwetkę głównej bohaterki, która zmienia się na naszych oczach. Błędnie podjęte decyzje i związane z tym konsekwencje tworzą na naszych oczach skomplikowaną walkę skrajnych emocji. Autorka w intensywny sposób przedstawiła nam problemy głównej bohaterki pokazując szereg zachodzących w jej wnętrzu zmian a także zupełnie innego postrzegania wydarzeń z przeszłości gdy powróciła do nich po latach. Czytamy bowiem o przeżytej traumie, jest zrozumieniu i słabościach w konfrontacji z potrzebą rozmowy z drugą osobą oraz jej obecności w naszym życiu w najcięższych momentach. Obserwujemy wahania Hani a także postępowanie Michała nie do końca świadomego ogromu targających jego żoną uczuć oraz siłę miłości walczącej z napotkanymi barierami.

"Przerwana melodia" to piękna, choć niełatwa opowieść, mocno opierająca się na prozie życia. Łzy wzruszenia przeplatają się z walką o lepszą przyszłość a różne emocje towarzyszą nam na każdej stronie. Razem z bohaterami rozpoczynamy niełatwą podróż w głąb siebie, a lekcja jaka z tego popłynie warta będzie zapamiętania. Agata Przybyłek po raz kolejny udowadnia, że nie ma sobie równych w pisaniu historii mocno dających do myślenia i pozwalających wyciągać własne wnioski na bazie przeżytych przez bohaterów doświadczeń. Książka ponadczasowa i uniwersalna w otaczających ją wartościach, niezapomniana i warta poświęconego jej czasu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz