środa, 24 czerwca 2015

#prawdziweobliczeraju KONKURS!

"Miłość na Bali" Tanya Valko
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Stron: 688

Kochani! Wydawnictwo Prószyński i S-ka ma dla Was nie lada gratkę! Specjalnie dla Was ufundowało nagrodę w postaci jednego egzemplarza powieści Tanyi Valko. To jak, gotowi na konkurs?

Pytanie konkursowe: 
Jak wyobrażasz sobie miłość na Bali? 

Uwaga! Odpowiadacie tylko w jednym zdaniu!

Zasady są proste - wystarczy, że pod tym postem, w komentarzach umieścicie zgłoszenie. Przykład:
Zgłaszam się
Adres email: morus1@vp.pl
Odpowiedź: Miłość na Bali wyobrażam sobie jako elektryzującą przygodę.

Regulamin:
1. Organizatorem konkursu jest właścicielka bloga: Thievingbooks.blogspot.com
2. Sponsorem nagród jest wydawnictwo Prószyński i S-ka. 
3. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest odpowiedzenie na pytanie konkursowe.
 4. Konkurs trwa od 24 czerwca 2015 roku do 5 lipce 2015 roku do godz. 23.59
5. Ogłoszenie zwycięzcy nastąpi 6-10 czerwca 2015 roku.
6. Nagrodą jest jeden egzemplarz książki "Miłość na Bali" Tanya Valko.
7. W konkursie mogą brać udział osoby posiadające blogi oraz anonimowy uczestnicy, którzy popiszą się imieniem/nickiem oraz podadzą adres mailowy.
8. Konkurs skierowany do osób posiadających adres zamieszkania w Polsce.
9. Zwycięzcę wyłonię według własnej subiektywnej oceny i skontaktuję się z nim drogą mailową. W przypadku, gdy zwycięzca w ciągu 7 dni nie odpowie na wiadomość, nastąpi wybór innego wygranego.
10. Konkurs nie podlega przepisom Ustawy z dnia 29 lipca 1992 roku o grach i zakładach wzajemnych (Dz. U. z 2004 roku Nr 4, poz. 27 z późn. zm.) 

Przybliżając Wam prawdziwe oblicze raju, czyli Bali która wcale taką sielską wyspą nie jest (a czego dowiecie się z książki) poniżej prezentuję mini wywiad z autorką na temat relacji o zwyczajach i tradycjach wyspy:

1. Jak rozumiane jest na wyspie Bali znaczenie miłości i rodziny? 

Tak jak wszędzie miłość i rodzina również na Bali są bardzo ważne, jednak czasami traktowane są zupełnie inaczej. Jest to związane z sytuacją społeczną, finansową oraz inną religią. Obecne życie i nasza ziemska powłoka wg hinduizmu to tylko stan czasowy, który zmieni się w następnym życiu. Oczywiście, że zebranie karmy tzn dobrych uczynków spowoduje, że w przyszłym życiu będziemy mieć lepiej, ale jeśli nie, to jeszcze mamy wiele istnień przed sobą i będzie można coś nadrobić. Dzieci niejednokrotnie wysyłane są do wszelakiej pracy, w tym do żebrania czy prostytucji, a pary nieraz dorabiają sobie, tak kobiety jak i mężczyźni w najstarszym zawodzie świata. 

2. Wyspa Bali wyróżnia się miejscowymi rytuałami. Czy musiała Pani szczególnie uważać na miejskie obrządki i przyjętą kulturę by nie urazić tubylców lub nie narazić się na ich gniew? 

Najczęściej należy uważać na malutkie koszyczki ofiarne z darami dla dusz zmarłych, które znajdują się dosłownie wszędzie, na ścieżkach, chodnikach, plaży. Poza tym, kiedy widzimy ceremonię pogrzebową, tzn kremację przeważnie nad brzegiem morza czy oceanu, nie należy dołączać do niej czy bezczelnie się gapić. Czasami można uczestniczyć w takiej ceremonii, lecz taką ekstremalną przyjemność organizują specjalistyczne firmy turystyczne - kosztuje to 50,- od osoby. 

3. Jak wygląda prawdziwe życie społeczności, to które znajduje się poza granicami strefy otwartej dla turystów? 

 Na Bali spotykamy się z banjarem - oryginalną formą organizacji społecznej, która nie występuje nigdzie indziej na świecie; do dziś jest całkowicie autonomiczną organizacją, niezależną od państwa i republikańskiego prawa; posiada władzę absolutną; to jednostka terytorialna (obejmuje wieś lub kilka lub w mieście ulice czy dzielnice) oraz społeczna (grupa ludzi bezwzględnie lojalna wobec banjaru, potem dopiero respektuje się policję czy prawo państwowe). Balijczyk rodzi się w danym banjarze i jako członek tego banjaru umiera – wyjść z niego można tylko poprzez małżeństwo (wówczas najczęściej kobieta przechodzi do banjaru męża) lub poprzez wykluczenie (co dla Balijczyka jest karą gorszą niż śmierć.) Panuje system kastowy. Kobieta przechodzi po ślubie do kasty męża (jeśli wyższa kasta to dobrze, lecz jak niższa to zostaje ona zdegradowana). Możliwość przejścia pomiędzy kastami jest bardzo trudna. Jeśli Balijka wyjdzie za mąż za nie-Balijczyka to kobieta zostaje całkowicie wykluczona z balijskiej społeczności, traci swój status, przywileje, dostęp do świątyń, ceremonii, nie zostanie skremowana. Ze społeczno-kulturowego punktu widzenia osoba taka umiera, w skrajnych przypadkach członkowie jej rodziny mogą nawet odmówić spożywania posiłków przy wspólnym stole. Wykluczenie ze społeczności banjaru może się także wiązać ze stratą ziemi, która teraz na Bali jest warta miliony, władzy czy wpływów.

13 komentarzy:

 1. Zgłaszam się
  Adres email: moniczka1709@gmail.com
  Odpowiedź: Miłość na Bali wyobrażam sobie jako pelen emocji, upojnych nocy i motylkow w brzuchu romans.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgłaszam się
  Adres email: agnieszkawinciorek92@gmail.com
  Odpowiedź: Miłość na Bali wyobrażam sobie jako okruszynka raju i eksplozja szaleństwa w jednym!
  :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książkę mam, więc życzę powodzenia innym uczestnikom konkursu.
  A mini wywiad bardzo interesujący.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zgłaszam się !
  adres e-mail : wampirek-h2o@wp.pl
  Odpowiedź: Miłość na Bali wyobrażam sobie jako klimatyczną,niesamowitą i wciągającą powieść o miłości,która potrafi mocno zagrać na emocjach i nie pozostawi czytelnika obojętnym na losy bohaterów.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja nie biorę udziału, więc życzę pozostałym powodzenia! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zgłaszam się!:)
  Adres email: angelikacieciura@wp.pl
  Odpowiedź: Miłość na Bali wyobrażam sobie jako piękne, niespotykaną, pełną zagadek wyspę, na której słowo miłość nabiera nowego znaczenia :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zgłaszam się
  Adres email: justy133@interia.eu
  Odpowiedź: Miłość na Bali wyobrażam sobie jako wielką fale tsunami zalewającą moje serce.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zgłaszam się :)
  Obserwuję jako: Sylwka S.
  E-mail: sylwka.sk91@wp.pl
  Odpowiedź: Miłość na Bali wyobrażam sobie jako długo wyczekiwany odpoczynek, z mężem u boku, który masowałby mi stopy i przynosił zimne drinki z palemką :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Życzę wszystkim powodzenia w konkursie! :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Książkę mam już u siebie :) życzę wszystkim powodzenia ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Też biorę udział w tej akcji :) Książki już są u mnie :)
  Życzę wszystkim powodzenia! :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Zgłaszam się! :)
  Adres e-mail: gabolek000@o2.pl
  Miłość na Bali wyobrażam sobie jako niesamowitą, pełną doznań i uczuć, bogatą w silne emocje przygodę, która trwać będzie jak najdłużej, a najlepiej już do końca życia.

  OdpowiedzUsuń
 13. Zgłaszam się - Magda.
  Mail: cashirelovs@o2.pl
  Miłość na Bali wyobrażam sobie jako przygodę życia o której nigdy się nie zapomni, pełną przygód i wyzwań. Żadnych ograniczeń.

  OdpowiedzUsuń