sobota, 2 lipca 2016

"Dziecioodporna" Emily Giffin

"Dziecioodporna" Emily Giffin , Tyt. oryg. Baby Proof, Wyd. Otwarte, Str. 392

"Życie z pewnością nie układa się tak, jak sobie wyobrażasz, kiedy jesteś dzieckiem i snujesz wspaniałe marzenia o dorosłości."

Claudia, trzydziestopięcioletnia bohaterka, mieszka w Nowym Jorku. Jako redaktorka cenionego wydawnictwa może pochwalić się wysokim uznaniem wśród przyjaciół i pracowników. Więc gdy pewnego dnia poznaje Bena, wydaje się że to mężczyzna jej marzeń: wyjątkowy, kochany i przede wszystkim - tak jak ona nie chce mieć żadnych dzieci. Więc tuż przed ślubem podejmują wspólną decyzję: tylko oni, nikt więcej, aż do końca życia.

Jak sami wiecie, nie ma ciekawej historii bez nieoczekiwanego (a może właśnie oczekiwanego?) obrotu sprawy. Ben i Claudia to bohaterowie przede wszystkim nastawieni na własne szczęście. Zarówno ona, jaki i on nie chcą by w ich życiu pojawiło się rozpłakane dziecko, które skreśli ich szczęście i życiową karierę. Główni bohaterowie marzą o tym, by wyciągnąć z życia jak najwięcej, żyjąc w przekonaniu, że dziecko nigdy nie pozwoli im na realizację wybranych celów. Jednak są momenty w życiu każdego z nas, kiedy jedno wydarzenie wydaje się kluczowe w dalszej przyszłości. Pewnego dnia za sprawą dziecka przyjaciół Ben nieoczekiwanie zmienia swoją decyzję i namawia żonę do tego, by jednak zostali rodzicami. Tylko, że Claudia tego absolutnie nie chce. Czy niepisana, przedślubna umowa ma jakieś znaczenie?

Tym razem książka Giffin różni się od pozostałych. Chociaż nawiązuje do życiowego, rodzinnego tematu, to głęboka analiza głównych bohaterów gdzieś mi uciekła. Odniosłam wrażenie, że autorka skupiła się na samym temacie kryzysu w małżeństwie i zapomniała o tym, że bez emocji targających bohaterami sam czytelnik nie będzie mógł całkowicie zaangażować się w fabułę. W dodatku Claudia ze swoją próżnością i zaawansowanym egoizmem była momentami naprawdę irytująca. Giffin potrafi jak mało kto na podstawie życiowego tematu nakreślić ważny problem społeczny z całą interpretacją otoczenia. Tego właśnie w tej książce mi zabrakło - pojawiła się ciekawa historia, bohaterowie do lubienia i nielubienia, ale jednak gdzieś to wszystko w końcowym rezultacie się rozmyło i nawet temat niechęci do dzieci uciekł na plan dalszy ustępując miejsca problemom w małżeństwie i kryzysowi. Na całe szczęście tło wydarzeń uratowało fabułę: autorka w bardzo intrygujący sposób wykreowała drugoplanowe postacie, ich podejście do sprawy i różnorodność motywów, którymi kierowały się w życiu.

"Dziecioodporna" to do tej pory jedyna książka autorki, która mnie trochę wynudziła. Nie chodzi tutaj o styl Giffin, bo ten jest bez zarzutu, ale temat tym razem wydał mi się płaski i nijaki. Przestrzegam wszystkich - autorka pisze rewelacyjne historie i ta również jest ciekawa, ale wypada blado na tle jej pozostałych książek. Dlatego obecną lekturę polecam przede wszystkim czytelnikom, którzy wiedzą już na co stać Giffin.

6 komentarzy:

 1. Dawno już nie czytałam niczego tej autorki i boję się, że mogę sobie to wrażenie, chyba dobre, popsuć :) Może innym razem :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam jeszcze żadnej książki tej autorki, akurat inne książki autorki miały całkiem dobre recenzje. Może wkrótce po jakąś sięgnę :)

  Kocham Czytać

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam ją dawno temu, a teraz sobie odświeżam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeśli książka jest nudna, to zdecydowanie wolę ją omijać szerokim łukiem :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książkę mam na swojej półce, ale nie wiem, kiedy będę ją czytać, gdyż na razie inne powieści bardziej mnie kuszą.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja na razie tej książce po dziękuję, ale z przyjemnością sięgnę po inną historię tej autorki. Zważywszy, że jeszcze nie miałam styczności z jej twórczością.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń