wtorek, 29 maja 2018

"Twarz Grety di Biase" Mag­da­lena Knedler

"Twarz Grety di Biase" Mag­da­lena Knedler, Wyd. NovaeRes, Str. 396

"Przypomniał sobie to nagłe i obezwładniające odkrycie, że każdy człowiek jest jak osobna, niemożliwa do powielenia historia."

Mag­da­lena Knedler to moje niedawne odkrycie, autorka która zachwyciła mnie nie raz i nie dwa a jej ostatnia książka "Dziewczyna z daleka" siedzi w mojej głowie do dziś. Z wielką przyjemnością sięgnęłam przez to po najnowszą książkę autorki i poczułam się miło zaskoczona: otrzymałam bowiem bogaty obraz psychologicznego dramatu opartego na wyjątkowej pasji do sztuki.

Obawiałam się tej historii przez podjęty temat, ponieważ nie jestem wielką fanką sztuki. Lubię ją, rozumiem i cenię, jednak nie na tyle, by zaczytywać się w liczącej niemal czterysta stron fabule o obrazach i procesie ich powstawania. To wielkie uproszczenie, zupełnie niepotrzebne z mojej strony, ponieważ doświadczenie autorki podpowiedziało jej jakich książek potrzebujemy - nietypowych, innych niż wszystkie oraz co najważniejsze, bogaty w masę sprzecznych emocji. Właśnie taka jest "Twarz Grety di Biase", książka nie tylko zaskakująca, ale i niezwykle życiowa.

To historia dojrzałego mężczyzny - Adama, który musi walczyć z własnymi fobiami. Problemy z nerwicą natręctw i wychodzeniem poza próg własnego domu sprawił, że Adam sam siebie zamknął w maleńkiej klatce ciągłych ograniczeń. Także jego malutka galeria na wrocławskim rynku musi być zgodna z jego zasadami - wszystko równe, żadnego kurzu. Jednak pewnego dnia wszystko się zmienia. Do galerii mężczyzny trafiają dwa tajemnicze obrazy włoskiej malarki. Twarz na nich hipnotyzuje Adama i zmusza, by ten rozpoczął największą i najtrudniejszą dla siebie podróż życia.

Tak właśnie prezentuje się najnowsza fabuła spod pióra Magdaleny Knedler - to bogate studium ludzkiej psychiki, które poznaje się z wielkim zaangażowaniem i pasją równą samemu głównemu bohaterowi. Adam stając w nowej dla siebie sytuacji najpierw rozpoczyna internetową korespondencję z malarką a następnie wbrew swoim ograniczeniom decyduje się na podróż. Zostawia swój dorobek w rękach niepewnych przyjaciół i udaje się wprost w objęcia malowniczej przygody, którą czytelnik odczuwa na własnej skórze. Autora wzbogaciła swoją historie tworząc opisy bajkowych miejsc, zapomnianych uliczek i przemyśleń oraz wspomnień, które odwołując się do głębi ludzkiej natury zaskakują trafnością i spostrzegawczością. 

Kim jest zatem tajemnicza Greta di Biase? To postać kluczowa dla całej fabuły, jednocześnie stanowiąca jedynie tło dla wszystkich wartości otaczających głównego bohatera. To powieść o niespełnionych marzeniach, bólu i ludzkich problemach oraz o poszukiwaniu sensu życia, własnej drogi oraz miłości, która przecież należy się każdemu z nas. To zaledwie garstka emocji i wartości, które odnajdziecie w najnowszej książce autorki a o których szybko nie zapomnicie mając w pamięci tak wyjątkowy i przepełniony pasją obraz artystycznej fabuły. Pozwolę sobie stwierdzić, że "Twarz Grety di Biase" to najlepsza książka autorki, napisana z lekkością charakterystyczną dla Magdaleny Knedler, wartościowa i miejscami nawet zabawna - taka dla której warto poświęcić każdą wolną chwilę.

22 komentarze:

 1. Chętnie sięgnę po ten tytuł. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę koniecznie sięgnąć po książki tej autorki :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam już u siebie i przeczytam, jak tylko znajdę chwilę :D
  Nie mogę się doczekać!

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniała, epicka powieść. Majstersztyk literacki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie znam jeszcze książek pani Knedler, ale widać, że Ty dobrze znasz jej twórczość. Poszperam w tytułach i wybiorę coś dla siebie. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, znam całkiem dobrze i bardzo polecam! :)

   Usuń
 6. Bardzo mnie zachęciłaś :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Pierwszy raz spotykam się z tą książką. Zapowiada się ciekawie, więc zapisuję sobie tytuł :D Pozdrawiam ♥ wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie daj jej szansę, jestem pewna że Cię zachwyci :)

   Usuń
 8. Może się skuszę :D
  Czasami takie książki są potrzebne :D

  Buziaki,
  coraciemnosci.pl

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie znam ogólnie twórczości tej autorki, ale skoro piszesz, że to jej najlepsza książka, to chyba warto po nią sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto zacząć od niej i przeczytać pozostała, również bardzo dobre :)

   Usuń
 10. Jeszcze nie znam twórczości Autorki, ale mam w planach poznać!

  OdpowiedzUsuń