sobota, 25 sierpnia 2018

"Sekrety i kłamstwa" Sylwia Trojanowska

"Sekrety i kłamstwa" Sylwia Trojanowska, Wyd. Czwarta Strona, Str. 330

"Przyjdzie taka chwila, kiedy wszystko zrozumiesz."

Sylwia Trojanowska powraca z nową, niezwykle emocjonalna powieścią w której rzeczywistość zderza się z przeszłością, uczucia konfrontują z sekretami rodziny a historia zapada w pamięć i zmusza do chwili refleksji.

Nie od dziś wiadomo, że autorka swoimi powieściami potrafi porządnie wstrząsnąć czytelnikiem i sprawić, że ten na moment zatrzymuje się nad czytaną historią i przekłada ją na własne życie. By uczyć się na błędach bohaterów, by czerpać mądrości z ich doświadczeń i po to, by zastanowić się jak dużo łączy nas z bohaterami. Każda kolejna propozycja Sylwii Trojanowskiej mocniej uderza w rzeczywistość i prowadzi nas przez bardzo realną historię z życia wziętą czego potwierdzeniem jest lektura książki "Sekrety i kłamstwa" idealnie oddająca charakter twórczości autorki.

Historia opowiada losy Magdaleny i jej rodziny. Kobieta po latach powraca do swojego rodzinnego domu, by stawić czoła demonom przeszłości i pogodzić się z ukochanym dziadkiem - od lat skłóconym z wnuczką przez swoją apodyktyczność i brak ustępstw w przyjętych zasadach. Ludwik pragnie tylko, by Magda zamieszkała wraz z nim i zapomniała o latach sporu. Jednak kobieta stawia jeden warunek - czas odsłonić karty przeszłości i wyjawić dawno skrywane sekrety. Czy starszy pan znajdzie w sobie na tyle odwagi by wyjawić od wielu lat pilnie strzeżone tajemnice? Czy Magda zdoła udźwignąć prawdę, która na nią czeka?

Zwierzenia niezwykle charyzmatycznego, starszego pana zabierają nas w podróż ku historycznej przeszłości Szczecina, zderzają się z czasami drugiej wojny światowej i w bardzo emocjonujący sposób przedstawiają nam kolejne fakty. Ludwik opowiada z pasją i oddaniem, choć w tle jego słów czai się strach - przed wyjawieniem prawdy i reakcją ukochanej wnuczki. Mimo jego zaciętości i trudnemu charakterowi nie sposób nie oddać mu honoru i nie stanąć po jego stronie, szczególnie gdy czasami pojawiała się łza wzruszenia kierowana w stronę jego przeszłości. Maga dorównuje mu realną kreacją, wiarygodną postawą i otwartością na czytelnika, ale jednak pozostaje w tyle swojego dziadka - podąża wyznaczoną przez niego ścieżką i prowadzi nas przez kolejne tajemnice rodziny pokazując, że przeszłość idealnie łączy się z teraźniejszością.

Autorka zabiera nas przez drogi, którymi w przeszłości wędrował Ludwik, tym razem zmuszając Magdalenę do odbudowania historii. Tym sposobem właśnie jej oczami obserwujemy miejsca związane z doświadczeniami starszego pana, poznajemy jego przyjaciół i od nich dowiadujemy się kilku kluczowych dla historii faktów. Tworzy to aurę autentyczności, sprawia że czytelnik żyje czytaną historią i nie potrafi się oderwać od powieści - przez bogate doświadczenia,mnóstwo emocji i nadzieje, którymi sami żyjemy.

W powieści "Sekrety i kłamstwa" czekają na Was łzy wzruszenia i chwile szczerego śmiechu. Bohaterowie z krwi i kości, których przejmująca historia zapada na długo w pamięci. Rodzinne tajemnice i sekrety, które nadają historii niepodważalnego klimatu. Czyta się ją jednym tchem, z zaangażowaniem i oddaniem, ku czci Ludwika i jego historii oraz innym, którzy przeżyli coś podobnego. To jedna z piękniejszych historii jakie czytałam i najlepsza w dorobku autorki. Przypomina nie powieść, która ginie w tłumie a rodzinny album przeglądany przez wszystkich członków rodziny, z którym nie sposób się rozstać.

16 komentarzy:

 1. Jak tylko skończę to, co teraz czytam,od razu zabieram się za tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdecydowanie książka przemawia do mnie! Takich emmocji nie moge odpuścić!

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że ta książka mogłaby wywołać we mnie wiele emocji. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeszcze nie miałam okazji poznać dorobku autorki, wciąż tyle się dzieje :) Ale chętnie przeczytałabym taką piękną i poruszającą historię, na takie zasze jest miejsce i czas.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, na takie powieści zawsze warto czekać :)

   Usuń
 5. Na pewno przeczytam :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. To moje klimaty ;). Chętnie przeczytam tę książkę!

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie wątpię w to, że książka budzi takie emocje. Sama z chęcią bym się za nią zabrała :)

  OdpowiedzUsuń