piątek, 14 września 2018

"Master" Magda Skubisz

"Master" Magda Skubisz, Wyd. Videograf, Str. 340
POD PATRONATEM: ThievingBooks

"- Boisz się? - uśmiechnęła się drapieżne; zęby miała jak małe szpileczki. - Nie lubisz miłości z dreszczykiem...? 

Bohaterowie serii Magdy Skubisz powracają w czwartym tomie swoich przygód. Co spotka ich tym razem? Czy stawią czoła przeciwnością losu? A może tym razem nie uda im się pokonać rutyny dnia?

Seria, którą śledzimy już od dłuższego czasu dedykowana jest nastoletniej grupie odbiorców przede wszystkim przez wiek młodych bohaterów - mieliśmy okazję nie raz obserwować ich w sytuacji pierwszych trudnych wyborów i nieprzyjemnych sytuacji, które zbliżył nas do postaci i sprawiły, że w oczach czytelnika stali się bardziej ludzcy. Jednak to nie jest tak, że starszy stażem nie odnajdzie się w tej powieści. Prawda jest taka, że to książka, która nie stosuje podziału na wiek i każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Tytułowy Master ma wystarczająco dużo pieniędzy, by móc czuć się wyjątkowym. Uczęszcza do drugiej klasy ogólniaka wraz ze swoimi nietypowymi, zwariowanymi przyjaciółmi w towarzystwie których czas płynie zdecydowanie za szybko. Jest przecież Luśka, która stroni od innych i cierpi na depresję. Za Burakiem wciąż ciągnie się miano chłopaka ze wsi. A Ryba? Ona wciąż walczy nie tylko ze swoją trudną przeszłością, ale i teraźniejszością, która w żaden sposób nie jest jej przychylna.

Bez wątpienia bohaterowie w tej powieści są najważniejsi. Wiarygodni, świadomi swoich błędów, mylący się w działaniach i popełniający głupstwa jak każdy z nas. To zbliża ich do czytelnika, sprawia że stają przed nami pełnowymiarowi bohaterowie. Choć młodzi to z wystarczającym bagażem doświadczeń, by przekonać iż nie są już dziećmi. A najlepsze w tym wszystkim jest to, że każdy z nich jest inny: o indywidualnym zestawie cech charakterów, z innymi przekonaniami i poglądami. Dzięki temu śmiało można wybrać tego bohatera, którego polubimy najbardziej (a wszyscy na to zasługują).

Dużo w tej treści jest także wartości, które w młodym świecie mają kluczowe znaczenie. Autorka pisze otwarcie o problemach wieku dorastania, o problemach rodzinnych, miłosnych rozterkach. Na przykładzie swoich bohaterów pokazuje jak ciężko być młodym we współczesnym świecie, ile problemów spada na kark nastolatka, który przecież z założenia nie powinien mieć żadnych trosk. Magda Skubisz pisze lekko i bardzo przystępnie, tak że każdy odnajdzie się w jej historii.

"Master" to bardzo dobra kontynuacja, dorównująca swoim poprzedniczkom. Opowiada o losach zwykłych bohaterów, których mijamy na ulicy każdego dnia. Miło czyta się taką historię, bo świadomość prawdy z niej płynącej na pewno podnosi prestiż. Moim zdaniem seria jest doskonałą propozycją do grona szkolnych lektur -  a na pewno lekturą dla rodziców i ich dzieci.

4 komentarze:

 1. Nie znam tej serii, ale u kogoś widziałam już recenzję tego tomu i muszę przyznać, że się zaciekawiłam :D W przyszłości po nią sięgnę :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrze, że kontynuacja dorównuje poprzednim częściom.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie poznam bliżej tę serię! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. To świetna seria a autorka to genialna pisarka

  OdpowiedzUsuń