niedziela, 6 stycznia 2019

"Czy rozwiążesz moje problemy? Zbiór najlepszych łamigłówek, jakie kiedykolwiek powstały" Alex Bellos

"Czy rozwiążesz moje problemy? Zbiór najlepszych łamigłówek, jakie kiedykolwiek powstały" Alex Bellos, Wyd. Zysk i S-ka, Str. 356

"Świetna zabawa w świecie liczb. Znakomite."
Ian Stewart

Kto lubi drążyć, doszukiwać, rozwiązywać i zawsze mieć rację? Kto odważnie podejmuje wyzwania i nie boi się drążyć tematu? Jeśli właśnie podnieśliście rękę w górę - oto książka dla Was.

Zazwyczaj nie sięgam po podobne publikacje, ale coś mnie tchnęło, gdy ujrzałam pierwszą zapowiedź i pomyślałam, że podejmę wyzwanie. W końcu kto ne ryzykuje ten... sami wiecie. A przecież chodzi o to, by wciąż się sprawdzać, testować, pobudzać swój mózg do myślenia i zagłębiać się w nowe tajniki wiedzy. Postanowiłam więc odkryć czy sprawdzę się w tym wszystkim.

Hasło głosi: zbiór najlepszych łamigłówek, jakie kiedykolwiek powstały. Czy słusznie? Nie mam obszernej wiedzy na ten temat, ponieważ nigdy nie zagłębiałam się w świecie wszystkich tych zakrętów umysłowych, ale po lekturze tej książki śmiało mogę stwierdzić, że wszystkie łamigłówki okazały się trafione, przemyślne, nie rzadko trudne do rozgryzienia i tak absorbujące, że spędziłam przy tej lekturze naprawdę miłe chwile.

Nie jest to na pewno książka prosta. Wymaga bardzo dużego zaangażowania, rzucając nam wyzwanie, które chętnie podejmujemy. Znajdziecie w środku zbiór 125 najlepszych łamigłówek jakie powstały na przestrzeni dwóch tysięcy lat, zagadek logicznych i pomysłowych rozwiązań, nie kończąc się w jednym miejscu - zaczynają się bowiem od starożytnych Chin, przez średniowieczną Europę, wiktoriańską Anglię, po współczesną Europę. 

Forma zagadek jest różnorodna. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie wśród zagadek typowo logicznych, szpiegowskich, życiowych i nawet matematycznych! Na stronach tej książki znajdziecie wszystko to, co absorbowało ludzi od lat - pangramy, zagadki pokrewieństwa i - tak! - zadania dotyczące przedostania się na drugi brzeg rzeki. Możecie być zatem pewni, że ta książka pobudzi intensywnie Wasze szare komórki, przetestuje Waszą wiedzę i na pewno nie pozwoli przetestować zakres Waszego działania na podstawie sprytu, przebiegłości i prostej dedukcji.

Osobiście jestem zachwycona książką, która wywarła na mnie tak duże wrażenie. Jest śmiała i prosta jednocześnie, wymaga sporego pokładu naszego zaangażowania sprawiając, że wszystko dookoła na moment przestaje istnieć. A kto nie lubi intelektualnych ćwiczeń, szczególnie w tak smacznym wydaniu? "Czy rozwiążesz moje problemy? Zbiór najlepszych łamigłówek, jakie kiedykolwiek powstały" to propozycja dla każdego - sprawdzi się jako prezent dla nas samych lub dla najbliższych, ponieważ jest lekturą uniwersalną i ponadczasową.

6 komentarzy:

 1. To bardzo interesująca pozycja, jak widzę. Z chęcią przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nigdy nie miałam w sobie detektywistycznej żyłki i wszelkie logiczne zagadki to dla mnie masakra, dlatego jednak tematyka powyższej książki niezbyt mnie interesuje. Ale cieszę się, że Tobie przypadła do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajny sposób na nudne wieczory. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Wydanie ładne, może być ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie spodziewałam się, że ksiązka okaże się aż tak świetna. Zatem chyba nie mogę jej sobie odpuścić.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja sobie raczej odpuszczę ;)

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń