piątek, 25 stycznia 2019

"Przebudzeni" Colleen Houck

"Przebudzeni" Colleen Houck, Tyt. oryg. Reawakened, Wyd. We nedd YA, Str. 488

"O tym, co jest prawdziwe, a co nie, każdy musi zdecydować we własnym sercu i serce każdemu podpowie."

A gdyby tak pewnego dnia spotkać przybysza, który w normalnych okolicznościach nigdy nie powinien się tu znaleźć? Jak wówczas zareagować? Jak odnaleźć się w tej niecodziennej sytuacji?

Autorka znanej serii Klątwa tygrysa powraca z nową serią, która - mam taką nadzieję - okaże się równie ciekawa. Głosy opinii związane z pierwszym cyklem były podzielone, ale ja osobiście żałuję, że nie odczekaliśmy się zakończenia polskiego wydania, ponieważ warto było poświęcić czas przygodom tamtych bohaterów. Jednak zajmując się jedynie tu i teraz przyglądam się bliżej nowej książce autorki i przyznaję, że bardzo dobrze bawiłam się podczas lektury.

Główna bohaterka, siedemnastoletnia Lilliana Young, wkraczając do Metropolitan Museum of Art nie spodziewała się, że czeka tam na nią nie lada niespodzianka. Ulubione miejsce zmieniło się w nowy dom dla egipskiego księcia z nadludzkimi mocami, który wrócił do świata żywych po tysiącu lat bycia zmumifikowanym. Jak to możliwe? Wiele pytań pojawia się w głowie dziewczyny, ale jedno jest pewne - nie może zostawić nowo poznanego na pastwę współczesnego świata.

Podjęty przez autorkę temat jest ciekawy. Może wydaje się trochę typowy, nawiązujący w jakiś sposób do wcześniejszej serii, ale nie nuży podczas lektury, nie zanudza, a na pewno wciąga i intryguje, wywołując w naszej głowie pytania o dalszy przebieg fabuły. Płynna akcja wciąż podąża na przód, jeden motyw przewodni miejscami ustępuje pobocznym wątkom, które ładnie się ze sobą łączą a przygoda nieustannie trwa i przywołuje co raz to nowe, także niebezpieczne wydarzenia, które zagrażają misji głównych bohaterów.

Połączenie Lilliany i nastoletniego księcia Amona to ryzykowny krok. Obydwoje nie wyróżniają się silnymi charakterami, chociaż książkę zdecydowanie góruje nad dziewczyną. Jednak razem wzajemnie się dopełniają i podczas swojej nietypowej misji wzajemnie się wspierają, chociaż pierwsze kroki ich znajomości nie były łatwe. To typowa relacja dla książek Colleen Houck, więc w kreacji bohaterów nie znajdziecie nic odkrywczego, ale na pewno miło spędzicie czas w ich towarzystwie, ponieważ naprawdę łatwo ich polubić.

Wszystko opiera się na podążeniu tropem mistycznych sił i starożytnych klątw. To miłe rozwiązanie sytuacji, dodające klimatu i tajemnicy. Lily nieprzekonana co do swojej decyzji pomaga księciu w odnalezieniu braci i zaprzepaszczeniu mrocznego planu Seta, boga zemsty. Dolina Królów otwiera się zatem przed nimi otworem a to co tam zastaną pozostaje słodką tajemnicą dla czytelnika, który odważy się wraz z nimi wkroczyć do tego tajemniczego świata. Bez wątpienia jednak autorka przyłożyła się do kreacji miejsc i opisów budując wiarygodny pejzaż, którego nie spotkamy w rzeczywistości.

"Przebudzeni" to książka, która przede wszystkim kusi wielką przygodą. Chociaż zastaniecie w niej sympatyczny wątek romantyczny, nutę magii i wojny między bogami, to wciąż liczą się podróże od których ciężko się oderwać. Colleen Houck pozytywnie zaskoczyła mnie propozycją połączenia starożytności z teraźniejszością i muszę przyznać, że naprawdę przyłożyła się do tej historii. Dużo zagadek, pomysłowych dialogów i niebezpiecznych sytuacji zapewniło mi sporo emocji i jeszcze więcej dobrej zabawy.

11 komentarzy:

 1. Takie książkowe przygody warto przeżywać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tym razem, raczej odpuszczę sobie tę książkę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Raczej to nie moje klimaty czytelnicze, więc się nie skuszę ;). Ale ta książka ma piękną okładkę, wydawnictwo się postarało.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mi sama fabuła bardzo przypadła do gustu. Kreacja Lily i jej mini harem książąt egipskich niekoniecznie. Jeszcze przebolałabym zakochaną nastolatkę, ale to, że każdy jest nią oczarowany to już za dużo jak na moje :(

  mrs-cholera.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Kuszenie przygodą zdaje egzamin :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam takie przygody książkowe. Ta już ostatnio zwróciła moją uwagę. Po takiej recenzji, muszę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeśli w książce jest wiele przygód, to z pewnością odnalazłabym się w tym świecie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zapisana na liście do przeczytania :)

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
 9. Raczej nie kupię, ale jakbym w bibliotece znalazła... :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Chyba dam się przekonać do tej książki, bo wszędzie dobre opinie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Już czeka w kolejce do przeczytania :) Mam nadzieję, że uda mi się szybko za nią zabrać, bo te wszystkie pozytywne opinie bardzo są zachęcające :)

  Pozdrawiam, Goszaczyta

  OdpowiedzUsuń