środa, 13 marca 2019

Premierowo: "Prawda o kłamstwach" Tracy Darnton

"Prawda o kłamstwach" Tracy Darnton, Tyt. oryg. The Truth About Lies, Wyd. Ya!, Str. 352
PREMIERA: 13 marca 2019r.

"Ale kiedy w twoja głowa pęka w szwach od informacji, jak odróżnić prawdę od kłamstw?"

Czy pamięć może być nieomylna? A może to tylko człowiek steruje nią według własnego uznania? Jedno jest pewne - czasami dobrze jest nie pamiętać.

Ostatnio zauważyłam rosnący trend w powieściach młodzieżowych, który bardzo przypadł mi do gustu. Mianowicie pośród powieści New Adult o problemach młodych dorosłych pojawia się thriller młodzieżowy, który nawiązuje do znacznie bardziej świadomych problemów i jeszcze lepiej je wyjaśnia. Było wiele książek w tym temacie i wciąż jeszcze jest wiele nieodkrytych stref co potwierdza powieść Tracy Darnton, która zaskakuje wykonaniem i samą opowieścią.

Główna bohaterka zabiera nas do świata swojej pamięci, w której zachowała każdy, najdrobniejszy szczegół. Także te z momentów swojego życia, które chciała by zapomnieć. Program badawczy, który kontrolował ją przez lata okazał się najgorszym koszmarem. Do czasu, kiedy uwolniła się spod jego władzy i rozpoczęła nowe życie w szkole z internatem w Dartmoor. Tu wszystko miało się zmienić, jednak gdy jej przyjaciółka wypadła z okna ponownie rozpoczął się wyścig z czasem. Wraz z pierwszą niepokojącą wiadomością, którą Jess otrzymuje pojawia się pytanie: komu można ufać?

Akcja dorównuje dynamice rasowego thrillera, płynne przejścia między wątkami nie pozwalają ani na moment nudzić się przy historii a osobowość głównej bohaterki przekonuje do poznawania jej dalszych losów. Tak oto otrzymujemy książkę niby młodzieżową, a jednak idealna dla każdego - odważną, świadomą, dobrze napisaną i bardzo intrygującą. Od początku z zaciekawiłam przebieg wydarzeń, który wciągał mnie ze strony na stronę i przyznaję, że nie mogłam oderwać się od historii przede wszystkim dzięki inteligentnie poprowadzonej fabule i błyskotliwości z jaką wyjaśniała konkretne fakty.

Także postać głównej bohaterki ma tutaj znaczenie. Jess jest dziewczyną, której wierzy się we wszystko. To inteligentna, pewna siebie, fantastycznie wykreowana postać, która już przy pierwszym spotkaniu przekonuje swoją wiarygodnością. Jej niezawodna pamięć możliwa przypomnienie sobie wszystkich faktów, które w życiu przeżył, gdy tylko wymaga tego sytuacja. I tak rozpoczyna się jej opowieść - o tym, czy dar który posiada jest jej błogosławieństwem czy przekleństwem, bowiem doprowadził do smutnych wydarzeń i bezwzględnych działań laboratorium, które nie liczy się z drugim człowiekiem a dąży jedynie do rozwoju podjętych przez siebie badań.

Samo tło fabuły nie jest odkrywcze. Młoda dziewczyna w mrocznej posiadłości internatu, który wydaje się skrywać wiele tajemnic. Pierwsze zakochania, problemy z rówieśnikami. Pierwsze tragedie. Jednak konstrukcja tej książki nie pozwala, by zarzucić jej schematyczność. Nie kiedy w rozpaczy nad utratą przyjaciółki widzimy zmagania Jess z własnym umysłem, by połączyć fakty, zrozumieć to co pamięta i stanąć oko w oko z przeszłością od której tak bardzo chciała uciec.

Może się wydać, że Jess nie jest bohaterką, którą można polubić. Może się wydać, że jest zestresowana i przerażona. Jednak znając jej problemy i tragiczne doświadczenia nie można nie zrozumieć jej decyzji i przekonań postaci. "Prawda o kłamstwach" to złożona opowieść pozwalająca czytelnikowi doszukiwać się znaczeń i rozwiązywać zagadki. Zaskakuje, budzi wiele emocji i zmusza nas do głębszego zaangażowania się w fabułę, by razem z bohaterką zrozumieć przebieg wydarzeń. To jedna z ciekawszych książek swojego gatunku, która nie zawodzi. 

10 komentarzy:

 1. Mam tę książkę w planach. Chciałabym niedługo znaleźć dla niej czas. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio napotykam się na tę książkę na blogach. Jestem jej bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na razie ją sobie odpuszczam, bo chociaż motyw z pamięcią absolutną wydaje się ciekawy, to jednak zdania są bardzo podzielone i nie jest to coś, co na ten moment do mnie krzyczy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Z thrillerem dla młodzieży jeszcze się nie spotkałam.
  Nie jestem pewna, czy jest to książka akurat dla mnie, bo już młodzieżą dawno nie jestem :P ale myślę, że znajdzie swoich wielbicieli :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawa tematyka, która zachęca do sięgnięcia po książkę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeśli będę miała okazję, to przeczytam :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam i początkowo nie lubiłam bohaterki. Fabuła niezła, ale...właśnie ma to ale. Dałam jej 3 gwiazdki na 5 :(

  OdpowiedzUsuń
 8. Zaciekawiłaś mnie. Ostatnio także podoba mi się w książkach to, o czym wspominasz - świadome przedstawianie przez autorów prawdziwych problemów :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Widziałam już gdzieś ostatnio pozytywną recenzję tej książki, ale tym razem to nie jest treść, co do której jestem przekonana. Polecę kuzynce :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ta książka jest mega ciekawa, zobaczę czy znajdę na nią czas :)
  ~Pola
  www.czytamytu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń