niedziela, 21 kwietnia 2019

"Powiedz mi to szeptem" Kerry Anne King

"Powiedz mi to szeptem" Kerry Anne King, Tyt. oryg. Whisper Me This, Wyd. Niezwykłe, Str. 352

"Czy miłość Maisey do córki będzie na tyle silna, aby przerwać krąg przemocy i stworzyć dla nich nowy początek?"

Chciała tylko spokoju, równowagi, poczucia bezpieczeństwa. Nie spodziewała się, że życie miało dla niej inny plan. Czy odnajdzie się w nowej sytuacji?

Kerry Anne King napisała powieść, która - jestem tego pewna - nie przejdzie bez echa. Wiele historii obyczajowych ma konkretne znaczenie i porusza najczulsze struny naszej duszy, a bez wątpienia motyw trudnych relacji rodzinnych jest najcenniejszy w tym wszystkim. Właśnie na tym autorka oparła swoją powieść, dodała do tego masę sprzecznych, nie rzadko trudnych emocji, dzięki czemu otrzymałam wielowymiarową, mocną w odbiorze historię, która zapadła mi w pamięć na długi czas.

Wszystko rozpoczyna się niewinnie, od kobiety, której losy nigdy nie rozpieszczał. Maisey Addington nie jest łatwo - jako samotna matka musi radzić sobie z rozczarowaniem matki, pracą w której nie ma żadnych wartości a także utrzymaniem względnego szczęścia w swojej malutkiej rodzinie. To ostatnie wychodzi jej najlepiej, ponieważ wspaniale wychowała swoją dwunastoletnią córkę Elle. Wydawać by się więc mogło, że taki spokojny stan może się utrzymywać na długo. Do czasu, gdy jeden telefon burzy życie kobiety i zmusza ją do wkroczenia na zupełnie nową drogę. Czy podoła wyzwaniu? Otworzy się na przeszłość i pozwoli, by tajemnice ujrzały światło dnia?

To wielowymiarowa powieść, w której wszystko może się wydarzyć. Zaskakująca i wciągająca na całego otworzyła przede mną świat, który pośród rodzinnych problemów znalazł miejsce na emocje związane z próbą wybaczenia, zapomnienia czy zrozumienia. Matka Maisey zapadła w śpiączkę a ojciec stanął w obliczu oskarżeń o znęcanie się i zaniedbanie. To zmusiło kobietę do powrotu w rodzinne strony, chociaż niechętnie stawiła czoło niespełnionym rodzicom. Wykazała się tym wielką odwagą i chociaż widziałam strach przed tym co ją czeka, gdy powróci w rodzinne strony, nie poddawała się - liczyła na nią jej córka, ale i ona sama musiała sobie coś udowodnić. Rozumiałam wszystkie decyzje głównej bohaterki, które były świadome i konkretne, chociaż czasami zderzała się ze sprzecznymi emocjami. Potrafiła jednak logicznie myśleć i rozkładając na czynniki pierwsze wszystkie problemy, powoli odnajdywała drogę.

Motywem przewodnim są problemy rodzinne, które budują dalszy ciąg historii. Trudne relacje z matką i jej aktualny stan nie ułatwiły Maisey wyboru. Kazano jej wybrać: czy podtrzymywać dalsze życie jej matki? A ona kompletnie nie wiedziała jak odpowiedzieć na to pytanie. W dodatku ojciec zniszczył wszystkie dokumenty, w tym ostatnią wolę umierającej kobiety. Tym samym rozpoczyna się podróż ku zrozumieniu, ku odnalezieniu złotego środka równowagi między większym a mniejszym złem. Maisey jednak nie spodziewa się sekretów, które napotka na swojej drodze. Rodzinnych tajemnic, które wywrócą jej świat do góry nogami a które z czasem staną się jej obsesją. Osobiście jestem pod ogromnym wrażeniem ciągu zagadek, które odkrywałam wraz z biegiem fabuły a które doprowadziły mnie do przejmującego finału.

Mnóstwo emocji, wspaniałych bohaterów oraz ponadczasowe wartości sprawiają, że obok tej książki nie sposób przejść obojętnie. "Powiedz mi to szeptem" porusza wiele ważnych tematów, ale jednocześnie nie jest ciężką książką - są momenty wzruszenia oraz śmiechu przez łzy, czyli równowaga jaką oczekuję od najlepszych powieści. Nigdy nie zapomnę czasu spędzonego przy tej powieści i wiem, że jeszcze do niej wrócę. Nie jeden raz.

13 komentarzy:

 1. Mam w planach kupić tę książkę na czytnik.:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zabieram się właśnie za tę książkę. Mam nadzieję, ze również będę nią zachwycona.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo mnie zaciekawiłaś :) Za jakiś czas z chęcią przeczytam tę książkę :)

  Pozdrawiam,
  Fantastic Chapter

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka wydaje się być ciekawa :D
  Pozdrawiam! wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem bardzo zachęcona Twoją recenzją. Muszę koniecznie przeczytać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Po przeczytaniu Twojej recenzji widzę, że to piękna historia warta przeczytania :) Pomimo, że okładka nie przyciąga zbytniej uwagi chętnie ją przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie dla mnie, niestety

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka wydaje się bardzo ciekawa i przede wszystkim potrzebna, jednak słabo radzę sobie z trudnymi powieściami i przez to nie jestem na nią jeszcze zdecydowana :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam już w planach tę książkę, bo słyszałam o niej wiele dobrego, a widzę, że i Ty ją bardzo chwalisz ;).

  OdpowiedzUsuń
 10. W ogóle nie słyszałam o tym tytule, dobrze, że Cię odwiedziłam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Intrygująca książka, jestem jej ciekawa :)
  Pozdrawiam, Pola
  www.czytamytu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń