poniedziałek, 30 grudnia 2019

"O krok za daleko" Harlan Coben

"O krok za daleko" Harlan Coben, Tyt. oryg. Run Away, Wyd. ALbatros, Str. 448

Sekrety nie umierają nigdy.

Śmierć, niebezpieczeństwo i obezwładniający strach na każdym kroku. W co tym razem wpakowali się bohaterowie cenionego, amerykańskiego autora?

Jedno jest pewne, stary dobry Coben powrócił w wyborowym stylu. Ponownie wciąga swoich czytelników w wir zakręconej historii a przyjemność z czytania wydaje się tym większa im dalej zagłębiamy się w zawiłą fabułę. Może nie jestem obiektywna, ponieważ od lat jestem wielką fanką tego autora, ale nawet patrząc z dystansem na całą jego twórczość muszę przyznać, że nikt nie potrafi tak dobrze budować napięcia, szokować i prowadzić swoje opowieści ku finałowi po którym zawsze trudno mi się pozbierać.

Nowa książka Cobena to samodzielna lektura w typowym stylu pościgu, zagadki i wszechobecnej tajemnicy co wydaje się już naturalną, charakterystyczną cechą jego twórczości. Podoba mi się fakt, że główny bohater prowadzący śledztwo jest zwykłym cywilem, nie policjantem, nie detektywem, a po prostu ojcem poszukującym swojej córki. To na pewno przemawia na korzyść tej historii, która wydaje się jednocześnie bardziej wiarygodna, ludzka i przełożona na rzeczywistość a śledzenie dalszych wydarzeń wydaje się niemalże przymusem do uspokojenia szybciej bijącego serca.

Simon Green, główny bohater książki, to zwykły mężczyzna jakich wiele. Nie wyróżnia go z tłumu nic za wyjątkiem straty córki, której uparcie poszukuje. Paige bowiem zaginęła i nikt nie wie gdzie się podziewa. Ucieka przed Aaronem, mężczyzną, który nie należy do kategorii tych przyjemnych i kochających, jednak pewnego dnia ktoś odnajduje zwłoki mężczyzny. Czy to córka Simona zabiła swojego prześladowce? I dlaczego wciąż ucieka? A może prawda jest bardziej skomplikowana niż wszyscy myślą? Żona Greena postrzelona w tajemniczych okolicznościach walczy o życie a on sam musi sobie zadać pytanie jak dobrze zna swoją rodzinę.

Coben po raz kolejny zaskakuje nas wszechobecną intrygą, klimatem unoszącej się w powietrzu tajemnicy i przyjemnym labiryntem wyzwań oraz ślepych zaułków po którym mamy przyjemność chodzić niemal od początku do końca. Jednak składanie tej układanki w całość to jedno, ale sylwetka bohaterów - drugie. Jak wcześniej wspomniałam otrzymujemy wiarygodny obraz męża i ojca poszukującego swojej ukochanej córki, który czasami wydaje się zbyt naiwny i przepełniony emocjami, ale zawsze jednak ma w sobie tą charakterystyczną w stylu pisania autora tendencję do męstwa i bohaterstwa oraz błyskotliwości czy inteligencji, dzięki czemu nie można nie polubić Simona oraz z przyjemnością towarzyszyć mu w tym bądź co bądź trudnym pościgu za nieuchwytnym celem.

Uwielbiam Harlana Cobena, miałam okazję przeczytać wszystkie jego książki i jako zagorzały fan wyłapałam pewien ukłon w stronę czytelników, którego i Wy możecie poszukać w fabule. Takie detale na pewno cieszą i wydają się przyjemnym dodatkiem, ale bez wątpienia "O krok za daleko" jako cała powieść to lektura obowiązkowa dla każdego komu nie są obce zawiłe intrygi i mocno pogmatwane thrillery. Nie mogłam oderwać się od lektury, z zapartym tchem przerzucałam kolejne strony a jedyne czego żałuję to fakt, że finał jak zawsze nadszedł zbyt szybko.

9 komentarzy:

 1. Też uwielbiam tego autora! Co prawda nie czytałam jakoś bardzo dużo jego książek, ale te, co przeczytałam, podobały mi się :) Dlatego z chęcią zapoznam się w swoim czasie i z tą :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedyś przeczytam tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę koniecznie przeczytać tę książkę Cobena.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam podobne odczucia co do tej książki ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czyli kolejna perełka warta zapisania na swojej liście. Jeśli będę miała ochotę na dobry thriller, na pewno sięgnę po Harlan Coben i ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo lubię ksiązki autora, ale w tej chwili siedzę w cyklu o Myronie Bolitarze i chyba prędko się z niego nie wygrzebię :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeszcze nie czytałam nic Cobena... Chyba powinnam nadrobić :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam tego autora, jestem bardzo szczęśliwa, że tworzy dla nas tak wspaniałe historie.

  OdpowiedzUsuń