wtorek, 16 czerwca 2020

"Nieśmiały zabójca" Clara Usón

"Nieśmiały zabójca" Clara Usón, Tyt. oryg. El asesino timido, Wyd. Rebis, Str. 240

 Każde pokolenie ma swoich rozbitków. Każda rodzina swoje rany.

Tytuł sugerował kryminał i nie wiem dlaczego, ale właśnie tak o tej książce myślałam. Dopiero, gdy wpadła już w moje ręce i zabrałam się do lektury zrozumiałam swoją pomyłkę. Na szczęście! Okazało się bowiem, że to kawał fascynującej powieści, której jednak gatunku nie jestem w stanie jednoznacznie określić.

Książka jest krótka, ale niech Was nie zmyli ilość stron. To bardzo wymagająca lektura, napisana w nietypowy sposób, oryginalnym stylem. Do struktury pisania autorki musiałam się przyzwyczaić i pierwsze strony szły mi dość opornie. Nie jest łatwo zgrać się z autorką, ponieważ mam wrażenie, że w jej głowie panuje chaos myśli i to odbija się także w powieści. Trzeba złapać rytm, by z czasem w końcu wszystko zrozumieć.

Wszystko zaczyna się od śmierci Sandry Mozarowski, gwiazdki filmów erotycznych, kochanki króla. Na jej temat krąży wiele plotek, ale co tak naprawdę jest prawdziwe? Niewiele wiemy na jej temat poza kilka momentami, w których jej mało ciekawa osobowość pojawia się w zaledwie migawkach. Nie wiadomo również co było przyczyną jej śmierci. Jednak jej historia jest jedynie wstępem dla opowieści nastolatki, która nie radzi sobie z targającymi ją emocjami. Na podstawie losów gwiazdki porno próbuje przestawić swoje trudne życie chociaż czy jej losy mimo wszystko nie były podobne do losów jej rówieśniczek?

To filozoficzna powieść, stawiająca przed czytelnikiem wiele pytań bez odpowiedzi. Niełatwa lektura, którą bardzo trudno ocenić. W całej fabule można odnaleźć wiele wątków autobiograficznych Clary Usón oraz nawiązań do prawdziwych historycznych wydarzeń, więc to takie pomieszanie z poplątaniem, miks gatunkowy i emocjonalny opowiadający o losach młodej dziewczyny, zagubionej, nie do końca radzącej sobie z życiem. W książce spotkamy motywy ludzkie lęki przedstawione z bardzo osobistej perspektywy co nadaje tej historii prywatnego wydźwięku.

"Nieśmiały zabójca" na pewno nie jest lekturą dla każdego. W oryginalny sposób Clara podejmuje tematy życia oraz śmierci, pozwalając by wiele czytelniczek utożsamiło się z główną bohaterką. Jeśli lubicie nietypowe powieści i nie boicie sięgać się po książki zrywające ze schematami, nostalgiczne a przy tym filozoficzne - oto lektura dla Was. 

3 komentarze:

 1. Ta książka zainteresowała mnie już w momencie zapowiedzi i bardzo chcę ją przeczytać. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem bardzo ciekawa, czy ten oryginalny styl by mi się spodobał.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam już o tej książce i mam ją już w swoich planach czytelniczych.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń