poniedziałek, 3 maja 2021

"Mała księżniczka" Frances Hodgson Burnett

 "Mała księżniczka" Frances Hodgson Burnett, Tyt. oryg. A Little Princess, Wyd. MG, Str. 448

Zachwycająca i wzruszająca powieść o szlachetności, która potrafi przetrwać najcięższe próby.

Moda na powieści klasyczna trwa z czego bardzo się cieszę. Szukamy nowości wśród współczesnych powieści i zapominamy o tych wydanych w przeszłości, oryginalnych, wspaniałych, ponadczasowych. Kiedyś stroniłam od klasyków i trzymałam się od nich z daleka - dziś mam wiele ulubionych powieści, które czytałam wielokrotnie.

"Mała księżniczka" to powieść dedykowana każdemu. Nie ma znaczenia wiek czytelnika, gdy historia przenosi nas w miejsce pobudzające wyobraźnię, skłaniające do myślenia, możliwe do interpretacji na wszelakie sposoby. Uwielbiałam tą opowieść jako dziecko a dziś wróciłam do niej jako dorosła już osoba i jedyne co mogę napisać to potwierdzenie, że wciąż jest mi ogromnie bliska.

Myślę, że wielu z Was zna historię małej Sary Crewe. Opływająca w luksusu i uwielbiana przez ojca trafia pod skrzydła panny Minchin, która miała być dla niej jak druga matka. Los jednak szybko pokazał, że nie traktuje wszystkich równo. Chociaż przełożona pensji nie znosi dziewczynki, przez uwagę na majątek jej ojca, traktuje ją niemal po królewsku. Do czasu, gdy na jaw wychodzą kłamstwa ojca małej Sary a ona sama staje się posługaczką i porzuconą przez wszystkich, niechcianą dziewczynką.

Małą Sarę można stawiać jako wzór do naśladowania. Bogata czy biedna, zawsze wykazywała szczerość, serdeczność i jednocześnie hart ducha. Jej losy ani przez moment nie były mi obojętne właśnie przez jej wspaniałą osobowość, dążenie do uszczęśliwiania innych, podnoszeni ich na duchu, niesienia ze sobą nadziei. Nie rzadko wzruszałam się nad losem Sary, bo łzy wzruszenia są nieodzowną częścią tej historii, ale jest w niej także miejsce na miłość, nadzieję i wiele wartych zapamiętania, ponadczasowych wartości. 

"Mała księżniczka" to powieść, którą każdy powinien przeczytać dwa razy. Raz, gdy jesteśmy młodzi i szukamy swojego miejsca w świecie. Drugi raz, gdy jesteśmy już starci i inaczej patrzymy na świat. Za każdym razem odbierzemy historię małej Sary inaczej, ale zawsze będzie ona piękna, dojrzała i szalenie wzruszająca a ponadto - niosąca wartości, którymi warto kierować się w życiu.

7 komentarzy:

 1. Piękna opowieść, bardzo wzruszająca. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Niedługo zabieram się za lekturę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam tą historię i mam ją na półce w innym wydaniu. To historia z mojego dzieciństwa i darzę ją ogromnym sentymentem.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniała powieść. Na pewno jeszcze kiedyś do niej wrócę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Na tym etapie nie planuję jej czytać.
  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 6. Film bardzo mi się podobał. Książkę też chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam. Czekam aż moja córka trochę podrośnie i będę mogła przeczytać jej ją na dobranoc.

  OdpowiedzUsuń