wtorek, 4 maja 2021

"Pozwól, że ci opowiem... bajki, które nauczyły mnie, jak żyć" Jorge Bucay

"Pozwól, że ci opowiem... bajki, które nauczyły mnie, jak żyć" Jorge Bucay, Tyt. oryg. Recuentos para Demián, Wyd. Zysk i S-ka, Str. 228
 

Pozwól, że będę Twoim przyjacielem. Pozwól, że będę dla Ciebie kochającym rodzicem, opowiadającym mądre bajki, żebyś stał się odpowiedzialnym człowiekiem. Obiecuję, że nie będę mieszał Ci w głowie, po prostu posłuchaj historii, jakie znam... 

Chociaż lektura "Pozwól, że ci opowiem..." bardzo mnie intrygowała to miałam wobec niej również pewne obawy. Zazwyczaj sięgam po współczesne interpretacje bajek, baśni czy mitów, ale uwielbiam wszystko co z tym związane. Martwiłam się jednak czy tym razem dobrze wybrałam, ponieważ nie jest to typowy zbiór opowiadań a lektura mająca pewne elementy psychoterapeutyczne. Czy umoralnia zatem i dyktuje jak powinno się żyć? Na szczęście nie i wolna jest od osądów, więc można śmiało czytać.

Piękne wydanie, interesujący środek. To zbiór opowiadań z całego świata, nawiązujący do przeróżnych kultur oraz religii. Jedne historie są ciekawe i pouczające, drugie nie bardzo. Stoi za tym bardziej sam przekaz nić przedstawienie poszczególnych opowiadań czy anegdot, ponieważ autor utrzymuje wszystko w jednym, dość dobrze poprowadzonym stylu.

Opowiadania mają za zadanie głęboko wpłynąć na psychikę czytelnika. Pozwalają spojrzeć na siebie oraz swoje życie z dystansem, lepiej zrozumieć podejmowane decyzje, lęki, problemy czy relacje z innymi ludźmi. Taki był ich cel od pokoleń i zebrane w jeden zbiór faktycznie mają siłę przebicia. Nie są szczególnie nachalne jeśli chodzi o wpływ na czytelnika, ale jeśli wczytać się w ich treść oraz przesłanie to można wyciągnąć nie jedną i nie dwie życiowe lekcje.

Cieszę się, że dałam szansę tej lekturze, ponieważ ma w sobie mnóstwo wartości. Jest nie tylko ciekawa, ale i mądra. Demián, główny bohater, trafia pod skrzydła terapeuty, który stosuje na nim pewną metodę leczenia i tak to wszystko cię zaczyna. Książka jest krótka, liczy sobie niewiele ponad dwieście stron choć nie da się jej przeczytać w jeden wieczór, bo jest dość ciężkawa. Nie zmienia to jednak faktu, ze warto po nią sięgnąć, warto przeżyć tą przygodę wraz z Demiánem, bo niewątpliwie to bardzo oryginalna lektura.

"Pozwól, że ci opowiem... bajki, które nauczyły mnie, jak żyć" to nie jest książka dla każdego. To lektura dla dorosłego czytelnika, który lubi czytać między wierszami, wyciągać wnioski z czytanych historii a także rozkładać na czynniki pierwsze poczynania bohaterów. Powieść trudna, ale  satysfakcjonująca, szczególnie że uczy i jednocześnie nie jest przy tym nachalna. Myślę, że osobiście jeszcze nie jeden raz wrócę do lektury Jorge'a Bucay'a, ponieważ to jedna z tych książek, które za każdym razem uczą czegoś nowego.

8 komentarzy:

 1. Książka mnie zaciekawiła. Chętnie bym ją przeczytała :D
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że chciałabym się z nią zapoznać, ponieważ wydaje się bardzo ciekawa. Jestem już "dorosłym" czytelnikiem i bardzo interesująco brzmi to rozkładanie książki na czynniki pierwsze :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Może kiedyś, kiedy będę miała ochotę na lekturę pełną przemyśleń i ukrytych znaczeń. Przepiękna okładka. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja jestem po prostu oczarowana tą książką. Dała mi ogromnego pozytywnego kopa

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta książka czeka już na mojej półce.
  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytanie między wierszami nie jest łatwe, ale warto podjąć to wyzwanie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wiem komu polecić tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zapowiada się bardzo intrygująca lektura. Jak zawsze ciekawy wybór.

  OdpowiedzUsuń