czwartek, 24 czerwca 2021

"Żywa i martwa" Magdalena Zimniak

"Żywa i martwa" Magdalena Zimniak, Wyd. Prozami, Str. 448
 

Zachwieje waszym spokojnym światem, a mimo to nie oderwiecie się od niej, dopóki nie przewrócicie ostatniej strony. 

 

Twórczość Magdaleny Zimniak znam nie od dziś, bardzo lubię jej książki i chętnie polecam je innym, ale jej najnowsza książka przebija wszystko co do tej pory napisała z nawiązką. Jeszcze niedawno narzekałam, że trudno jest znaleźć dobrze napisany polski thriller psychologiczny a później trafiłam na "Żywa i martwa" i przepadłam!

Autorka buduje fantastyczne napięcie. Już na wstępie czytelnik przeczuwa, że niebawem wydarzy się coś zaskakującego a im dalej w fabułę, tym więcej pojawia się sekretów oraz niedomówień. Śledzimy losy bohaterów, zastanawiamy się nad ich historią i gdy już mamy pewien pogląd na sytuację oraz myślimy, że finał nas nie zaskoczy - autorka zmienia bieg i z impetem uderza w niczego nie spodziewającego się czytelnika.

Podobało mi się połączenie przeszłości oraz teraźniejszości. Poznajemy Maję, nastolatkę, która jest przekonana, że nie żyje. Musi jednak funkcjonować jak jej rówieśnicy i próbować odnaleźć się w świecie żywych. Pomóc próbuje jej szkolna psycholog, która jednak zaczyna dostawać pogróżki i uwagi, by odsunąć się od Mai a sam ojciec dziewczyny czuje, że przestaje sobie z tym wszystkim radzić. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź znajdziemy w przeszłości bohaterów, która zmrozi krew w żyłach każdego z nas.

Autorka porusza trudne tematy, pozwala by czytelnik zagłębił się w nie od środka i zrozumiał dobitnie dramat z jakim zmaga się Maja. Nie owija w bawełnę, nie mydli oczu czytelnikowi a wręcz pozwala, by ten sam poczuł na własnej skórze piekło z jakim zmaga się nastolatka. Ten wątek podobał mi się najbardziej chociaż całość zasługuje na ogólne brawa, ponieważ dzięki plastycznej kreacji bohaterów i silnie poprowadzonym wątkom psychologicznym bez problemu możemy wejść w umysły postaci, oni sami wypadają bardzo wiarygodnie a cała gama skrajnych emocji oraz wciąż odkrywane sekrety tylko dodają całokształtowi pazura.

"Żywa i martwa" to jedna z najciekawszych polskich książek, nowość w literaturze, którą koniecznie polecam Wam odkryć. Magdalena Zimniak nie raz i nie dwa pokazała swoją twórczość od dobrej strony, ale tym razem wkroczyła na scenę z porządnym przytupem. Podobało mi się wszystko - od klimatu, przez emocje, wątki psychologiczne, kreacje bohaterów i sekrety po poruszane tematy kończąc. Książka nie jest łatwa, ale to właśnie takie literackie wyzwania cenię sobie najbardziej.

5 komentarzy:

 1. Nie znam twórczości tej autorki. Jeszcze nie znam... :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Już wiele dobrego słyszałam o tej autorce, ale jeszcze nie miałam okazji zapoznać się z jej twórczością. I chyba od tej książki zacznę z nią przygodę czytelniczą.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo zachęcająco piszesz o tej książce. Będę miała ją na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam ogromną ochotę sięgnąć po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zdecydowanie ta książka mnie zaciekawiła. Nie znam twórczości tej autorki.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń