sobota, 16 października 2021

"Ten, kto widzi" Herbjørg Wassmo

"Ten, kto widzi" Herbjørg Wassmo, Tyt. oryg. Den som ser, Wyd. Smak Słowa, Str. 520


Trzeba robić to, co się chce, zanim ogarną człowieka wątpliwości.


Seria Księga Diny od lat zjednuje sobie liczne grono fanów. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ to historia oryginalna, nietuzinkowa i bardzo zaskakująca jak na gatunek w którym jest pisana, ponieważ nie często zdarza się, że saga rodzinna może pochwalić się tak idealnie oddanym napięciem.

Czwarty tom to niezależna kontynuacja, która jedynie luźno nawiązuje do wcześniejszych wydarzeń. Osobiście polecam poznać całość, ponieważ niewiele serii może pochwalić się tak cudownym klimatem. W dodatku jeśli lubicie dzieła napisane z pompą, rozmachem i jednocześnie wyjątkową klasą - pochłoniecie wszystkie cztery książki zaskakująco szybko. Wiem z własnego doświadczenia!

Herbjørg Wassmo to wybitna norweska pisarka i widać to w jej dziełach. Autorka pisze w przejmujący, niezwykle emocjonalny sposób i chwyta czytelnika za serce samym swoim stylem. Piękno odbija się w świecie przedstawionym, w kreacji bohaterów a także w samym sposobie ich wyrażania, ponieważ kwiecisty styl stoi na równi z błyskotliwymi dialogami oraz pochłaniającymi bez reszty opisami.

Karna, wnuczka Diny, wyjawia sekret. Wszyscy obecni na pogrzebie dowiadują się o zbrodniach popełnionych przez jej babkę, która zamordowała własnego męża oraz Rosjanina. Niesłychane słowa Karny wpływają także na nią samą, ponieważ dziewczyna zamyka się w sobie i przestaje mówić. Niespodziewanie trafi do zakładu psychiatrycznego, który będzie dla niej jedynym lekarstwem a przynajmniej tak sądzą wszyscy dookoła choć nikt naprawdę nie rozumie dziewczyny ani jej historii. To bohaterka wyjątkowa, mająca wiele do powiedzenia nie przez słowa a swoje zachowanie oraz czyny, więc warto bacznie śledzić jej drogę podczas całej powieści. Wielowarstwowa postać Karny oraz pozostałych bohaterów silnie kontrastuje z ograniczoną społecznością małego miasteczka a efekt ten jest szokujący.

To potężna saga rodzinna, która niesie ze sobą ogromny bagaż emocjonalny. Pochłania czytelnika, angażuje i nie pozostawia go obojętnym na to co rozgrywa się na łamach tej powieści. Powiedzieć, że uwielbiam pióro Herbjørg Wassmo to jakby nie powiedzieć nic! Polecam Wam ogromnie przeżyć na własnej skórze ten niecodzienny klimat, napięcie oraz historię, która wydaje się składać z tysiąca przeróżnych warstw a co za tym idzie, również znaczeń.

7 komentarzy:

 1. Nie słyszałam wcześniej o tej książce, ale bardzo mnie zainteresowała.

  OdpowiedzUsuń
 2. Emocje budują zawsze ciekawe historie z drugim dnem. Będę pamiętać tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zaciekawiłaś mnie tą książką :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. świetna książka .zapraszam do siebie

  OdpowiedzUsuń
 5. Kolejna dobrze zapowiadająca się seria. Postaram się zapoznać z pierwszym tomem :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kurzcze, bardzo kusi mnie ta saga, ale mam niestety ograniczony czas na czytanie. Może kiedyś w przyszłości.

  OdpowiedzUsuń