środa, 22 grudnia 2021

"Gwiazdka z duchami. Antologia opowiadań grozy" Margaret Oliphant, J.H. Riddell , Ellen Wood, Roman Zmorski

"Gwiazdka z duchami. Antologia opowiadań grozy" Margaret Oliphant, J.H. Riddell , Ellen Wood, Roman Zmorski, Wyd. Zysk i S-ka, Str. 550


Fascynujący zbiór klasycznych opowieści o duchach, nadprzyrodzonych zjawiskach i nawiedzonych domostwach.


Wydawnictwo Zysk i S-ka co roku rozpieszcza swoich czytelników licznymi świątecznymi powieściami, najczęściej napisanymi w przeszłych latach. Jestem im za to ogromnie wdzięczna, ponieważ nie tylko odnawiają pamięć o konkretnych a zapomnianych już autorach, ale przede wszystkim składają na nasze ręce książki pisane w przeszłości, z wyjątkowym klimatem, wspaniałymi bohaterami oraz przygodami, które ma się ochotę przeżywać wciąż na nowo. Wydawnictwo wydaje zarówno pełne powieści jak i zbiory opowiadań i to te drugie dziś chcę Wam przedstawić, ponieważ mnie całkowicie oczarowały.

"Gwiazdka z duchami. Antologia opowiadań grozy" to zbiór strasznych historii, które raczej niewiele wspólnego mają z prawdziwym lękiem, ale są piekielnie klimatyczne, pomysłowe a co za tym idzie pełne emocji oraz niezapomnianych przygód. Chociaż opowiadania są krótkie to niosą ze sobą tyle dobrego, że czyta się jedno za drugim i jedynie przy ostatnim przychodzi żal, że to już koniec, ale na pocieszenie zawsze pojawia się wizja rozpoczęcia lektury na nowo.

Od dawna mam słabość do zbiorów opowiadań, ponieważ uwielbiam podczytywać je sobie w wolnej chwili, rozkładać pomiędzy czasem jaki mogę poświęcić na lekturę a pozostałymi obowiązkami czy po prostu poczytać do poduszki jedno pełne opowiadanie bez myśli o tym co wydarzy się w kolejnym rozdziale. Uważam, że antologie mogą pochwalić się samymi zaletami a najlepszym dowodem są takie książki jak "Gwiazdka z duchami. Antologia opowiadań grozy", czyli lektura dopracowana, ponadczasowa a w tym tomie - jak się okazuje - pisana także ręką samych kobiet. 

Do głosu dopuszczono Ellen Wood, Margaret Oliphant i J.H. Riddell, czyli same wybitne osobowości angielskiej literatury XIX wieku. Mogę więc śmiało powiedzieć, że każda pani wyjątkowo dobrze poradziła sobie z wyzwaniem, ponieważ każde opowiadanie ma głębię, duszę a także potrzebne emocje. I chociaż czytamy u duchach, zjawach czy nawiedzonych domach to pojawiają się również kwestie romantyczne, wartości rodzinne czy walka o swoje miejsce w świecie owiane stopniowanym napięciem a całość jest tak smaczna w odbiorze, że nie sposób się od niej oderwać.

"Gwiazdka z duchami. Antologia opowiadań grozy" to zbiór opowiadań, który powinien znaleźć się na półce każdego czytelnika pozującego wielkiej przygody, dążącego do czytania wartościowych treści a przy tym lubiącego delektować się wybornym, plastycznym oraz emocjonalnym piórem. Jeden zbiór opowiadań grozy utrzymany w tym samym klimacie już stoi na mojej półce pośród ulubionych lektur i ten również do niego dołączy, bo jestem zachwycona wszystkim opowiadaniami i jednocześnie pewna, że wrócę do poszczególnych jeszcze nie jeden raz.

6 komentarzy: