czwartek, 23 grudnia 2021

"Najsłynniejsze opowiadania wigilijne" Charles Dickens, Margaret Oliphant, Anthony Trollope

"Najsłynniejsze opowiadania wigilijne" Charles Dickens, Margaret Oliphant, Anthony Trollope, Wyd. Zysk i S-ka, Str. 280


Opowiadania wybitnych pisarzy, które łączy świąteczna atmosfera i niepowtarzalny wiktoriański styl.


Wpadający w oko krótki zbiór świątecznych opowiadań to idealny wybór na bożonarodzeniowy czas. To nie tylko piękne wydanie, które idealnie sprawdzi się jako prezent dla najbliższej osoby, ale i historie do których ma się ochotę wracać każdego roku.

W książce znajdują się trzy opowiadania, które można szybciutko przeczytać, ale nie czas tu się liczy a symbole oraz znaczenia ukryte pomiędzy wierszami. Są czytelnicy, którzy wciąż czują się nieprzekonani do krótkiej formy i takie książki wychodzą im na przeciw - dopracowane, znane od lat, charakterystyczne w swoim stylu oraz tak wyjątkowe, że przekonają do siebie każdego nieprzekonanego.

Na pewno uwagę przyciąga nazwisko Charles'a Dickens'a, którego klasyczne opowiadanie o miłości, wyborach oraz magii świąt podbije serce każdej romantyczki, ale tuż obok niego kluczowe miejsce zajmuje Anthony Trollope, którego proza - mam takie wrażenie - jest u nas mniej znana. A to dużo błąd, ponieważ autor pisze cudownie i skoro sprawdził się w krótkiej formie to tylko mogę przypuszczać jak dobre muszą być jego pełne powieści.

Trzy historie nawiązują klimatem do świąt, niosą ze sobą mnóstwo klimatu oraz emocji i trzymają czytelnika w swoich objęciach niczym cieplutki kocyk. Można uciec wyobraźnią do ówczesnych pisarzom czasów, można przespacerować się uliczkami, którymi i oni spacerowali oraz na własnej skórze zrozumieć zasady oraz przekonania panujące wtedy w Anglii. I chociaż wszystkie trzy opowiadania są dość krótkie to każde z nich zdążyło w sobie pomieścić konkretną historię z przesłaniem a Trollope sięgnął nawet po subtelny oraz smaczny humor czym całkowicie mnie do siebie przekonał.

"Najsłynniejsze opowiadania wigilijne" to obowiązkowa lektura świąteczna. To również pomysł na piękny prezent. Trzy opowiadania niosą ze sobą mnóstwo dobrego, niezapomniane emocje oraz wspaniałych bohaterów a to wszystko wpływa na wyobraźnię czytelnika. Osobiście jestem zachwycona tym króciutkim zbiorem i wiem, że będę wracać do lektury opowiadań w każde święta - obowiązkowo! 

7 komentarzy: