niedziela, 3 lipca 2022

"Księga nocy" Holly Black

"Księga nocy" Holly Black, Tyt. oryg. Book of Night, Wyd. Jaguar, Str. 528


Fantasmagoryczny mroczny świat zdrady i spisków, w którym grasuje bezwzględny potwór kradnący cienie!


Przepadam za książkami Holly Black, ponieważ autorka wyróżnia się sporą wyobraźnią. Światy, które kreuje są rozległe, nieprzewidywalne i bardzo klimatyczne a rozgrywane w nich przygody zawsze mogą pochwalić się dynamiczną akcją. W przypadku "Księgi nocy" było dokładnie tak samo tylko lepiej, ponieważ tym razem autorka postawiła na historię kierowaną do dorosłego czytelnika.

Już na wstępie zatrzymał mnie przy sobie oryginalny, dobrze przedstawiony klimat. Historia od samego początku bowiem wydaje się nastrojowa, mroczna i nieprzewidywalna a czytelnik wyczuwa, że niebawem wydarzy się coś niedobrego, ale co to konkretnie będzie - jeszcze nie wiemy. Skupiamy się więc na kreacji bohaterów, która również jest atutem Black a która w przypadku jej nowej książki wypadła najlepiej ze wszystkich poznanych jej dzieł, ponieważ Charlie Hall stała się jedną z moich ulubionych postaci.

To dziewczyna, która wyróżnia się charyzmą i sprytem. Wie czego chce, wie do czego dąży. Niestety nie zawsze podejmuje dobre decyzje, ale czy nie mówi się, że nie myli się ten, kto nic nie robi? Nie miałam jej za złe złych wyborów, bo nikt z nas jest nieomylny a ta jej wada sprawiła, że bohaterka stała się bardziej szczera i wiarygodna. Charlie robi wszystko, by odciąć się od przeszłości, ale ta podążą za nią krok w krok, bo magia nie cichnie a mroczny półświatek domaga się kogoś tak wyjątkowego jak ona.

Powieść liczy sobie ponad pięćset stron, ale ani przez chwilę nie znajdziecie tam momentów przestoju. Dynamiczna akcja angażuje nas w różne przygody, ponieważ wątków jest mnóstwo a sama Charlie lubi pakować się w tarapaty. Poza silnie i dobrze przedstawionym działaniem magii połączonej z mrokiem obserwujemy więc siostrę dziewczyny, która zrobi wszystko, by sama władać mocą czy rzucamy się w wir poszukiwań chłopaka głównej bohaterki, który został prawdopodobnie pozbawiony cienia i duszy. A to tylko wstęp do wielu, wielu dziwnych wydarzeń. Autorka zaskakuje nas więc wyobraźnią, nie pozwala się nudzić, sprawia, że nowy świat przyciąga nas niczym magnes a im niebezpieczniej i nieprzewidywalniej się robi, tym historia nabiera rozpędu.

"Księga nocy" to wielka, wielka przygoda i jeszcze więcej dobrej zabawy. Czytałam wszystkie powieści Holly Black, ale przyznaję, że jej najnowsze dzieło najbardziej przypadło mi do gustu. Wyczuwalny posmak nastawienia na starszego czytelnika dodał lekturze charakteru a wydarzenia otoczone mrocznym klimatem wciągnęły mnie od pierwszej strony. Nawet nie wiem kiedy znalazłam się w finałowych scenach, ponieważ kartki praktycznie przerzucały się same a ja wciąż rozmyślałam jak Charlie wybrnie z tych wszystkich nietypowych doświadczeń. Dużo akcji, dużo niewiadomych, sekrety, intrygi oraz niedomówienia, czyli oto idealna lektura dla każdego!

1 komentarz: