sobota, 23 lipca 2022

"Wampiry nie starzeją się nigdy. Opowiadania na ząb" Samira Ahmed, Dhonielle Clayton, Tessa Gratton, Mark Oshiro, Julie Murphy, Rebecca Roanhorse, Laura Ruby, Victoria Schwab

"Wampiry nie starzeją się nigdy. Opowiadania na ząb" Samira Ahmed, Dhonielle Clayton, Tessa Gratton, Mark Oshiro, Julie Murphy, Rebecca Roanhorse, Laura Ruby, Victoria Schwab, Tyt. oryg. Vampires Never Get Old, Wyd. Zysk i S-ka, Str. 336


Mroczny humor i przerażające historie dla fanów wampirów w każdej możliwej odsłonie.


Od dawna sięgam po wszelkie antologie z rosnącą przyjemnością. Nie dzielę na lepsze i gorsze pomiędzy opowiadaniami a powieściami pełnowymiarowymi, ponieważ uważam, że każda książka zasługuje na uwagę. W przypadku powyższej lektury wystarczyło samo hasło: wampiry! żebym dała się skusić na historie znanych autorek i tym samym spędziłam sympatyczne chwile otoczona pomysłowymi przygodami.

Nie jest to lektura odkrywcza i nie ma w niej zbyt wiele zaskoczeń, ale mimo wszystko uważam, że autorki wykonały solidną pracę prezentując nam cały wachlarz różnorodnych pomysłów z wampirami w roli głównej. Ponadto wszystkie opowiadania wyróżnia cudowny klimat, który czasami sięga po mrok a kiedy indziej rozbraja nas poczuciem humoru. Podczas czytania towarzyszył mi zatem różnorodny wachlarz emocji a każda z historii okazała się dobrą zabawą i możliwością poznania oryginalnych bohaterów.

Niebanalne podejście do tematu autorek znanych z powieści młodzieżowych zaowocowało antologią o różnorodnym wydźwięku. Wampiry otrzymały nowy rys, niektóre nowelki bowiem okazały się balansować na granicy prawdziwego świata, ponieważ niektóre autorki pokusiły się o drugie dno ich opowiadań. Lektura więc okazała się nie tylko przyjemną dla wyobraźni przygodą, ale i możliwością czytania między wierszami i przekładania magicznych wydarzeń na wartości reprezentowane w prawdziwym życiu.

Dobór opowiadań jest różny, podobnie jak pomysły na fabułę, więc szeroki zakres możliwości na pewno pozwoli każdemu czytelnikowi wybrać ulubione opowiadanie. W lekturze pojawił się dobry humor rozładowujący napięcie, momenty subtelnego mroku, wszechobecna śmierć będąca wynikiem poszukiwania ofiar przez tytułowe wampiry czy nawet romans dodający uroku jednej z historii. Na przestrzeni ponad trzystu stron pojawiło się więc wszystko co możliwe, by wzbudzić ciekawość czytelnika i zatrzymać go do ostatniej strony.

"Wampiry nie starzeją się nigdy. Opowiadania na ząb" to lektura, którą możecie sobie dawkować lub przeczytać w jeden wieczór, zależnie od upodobania. Osobiście zazwyczaj wybieram antologie przed snem, by przeczytać jedno lub kilka opowiadań przed zaśnięciem i pobudzić swoją wyobraźnię co w tym przypadku sprawdziło się idealnie! Lektura lekka, przyjemna i niezobowiązująca okazała się trafioną, pomysłową przygodą, która wciągnęła mnie w wir rozgrywanych wydarzeń i przedstawiła wampiry od strony jakiej do tej pory nie poznałam.

5 komentarzy:

 1. Już sam podtytuł jest zachęcający :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tym razem nie dla mnie, ale wiem, że tego typu antologie cieszą się dużym uznaniem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię takie zbiory opowiadań, więc jestem jak najbardziej na tak.

  OdpowiedzUsuń
 4. Very interesting, but that book isn't available in my country

  OdpowiedzUsuń
 5. O! Na pewno sięgnę po tę książkę! To jest klimat, którego właśnie potrzebuję! ^_^

  OdpowiedzUsuń