piątek, 19 sierpnia 2022

"Przyjaciółka" Anna Pasternak

"Przyjaciółka" Anna Pasternak, Wyd. Novae Res, Str. 116


Samotność doskwiera najbardziej, gdy przeżywa się ją wśród najbliższych.


Anna Pasternak w swojej powieści pokazuje, że nie zawsze potrzebna jest rozbudowana fabuła, by wyrazić głębię przekazu. Na niewiele ponad stu stronach podejmuje wątki znane nam z codziennego życia i skupia na sobie uwagę czytelniczek, które chcą utożsamić się z główną bohaterką i w rozwiązaniu jej problemów będą mogły dopatrywać się pomocy również dla siebie.

Poznajemy Baśkę, która lubi otaczać się szalonym życiem. Jej historia jest pełna dynamizmu, podobnie jak imprezy na które uczęszcza. Dziewczyna tonie w dobrej zabawie, alkoholu, braku ograniczeń. Robi co chce, jak chce i nie pyta nikogo o zdanie. A jednak nie czuje się przy tym szczęśliwa. Jej rozrywkowa natura to przeddzień wejścia w dorosłość, szaleństwo skończy się bowiem ze zrozumieniem, że znajomi, którymi się otaczała wcale nie gwarantują jej poczucia bliskości. 

Baśkę na początku trudno polubić. Jest zbyt pewna siebie, zbyt zatracona we własnych słabościach, ale dzięki drodze jaką pokonuje przez całą opowieść i dzięki zachodzącej w niej zmianie czytelnik w finale cieszy się, że miał możliwość poznania jej bliżej. Autorka wykorzystała fabułę na jeden motyw, ale za to skutecznie zaciekawia czytelnika, ponieważ odwołuje się do prozy życia, do problemów z jakimi mierzymy się na co dzień, do zagubionego zaufania, poczucia oszukania przez najbliższe osoby czy próby odnalezienia samego siebie.

Główna bohaterka sama wpędza się w chorobę. Przez swój upór i brak logicznego myślenia skazuje się na trudne chwile i chociaż ma u swojego boku tylko jedną przyjaciółkę to ich relacja ani nie jest zdrowa, ani szczera. W "Przyjaciółce" czytamy więc o tym, by stanąć na nogi poprzez własną wewnętrzną siłę, odrzucić puste, fałszywe znajomości i dążyć do celu na bazie własnych oczekiwań a nie tego co myślą inni. Chociaż fabuła jest krótka to autorka wyraziła wszystko co zamierzała, dodała do tego subtelną porcję emocji oraz zrozumiałe problemy, dzięki czemu z przyjemnością poznałam przygodę Baśki.

3 komentarze:

  1. Fabuła mnie zaciekawiła, więc chętnie przeczytam tę książkę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jaka świetna okładka. Przyznam, że czuję się zainteresowana lekturą tej książki.

    OdpowiedzUsuń