poniedziałek, 30 stycznia 2023

"Niedopasowany" Karol Husak


"Niedopasowany" Karol Husak, Wyd. Novae Res, Str. 482


Jak daleko trzeba zajść, by odnaleźć siebie?


Karol Husak zabiera nas w podróż ku współczesnym problemom, poruszając w swojej debiutanckiej powieści wszystko co niezbędne. Kierowani licznymi niepowodzeniami, które pojawiły się na naszej drodze na przestrzeni kilku ostatnich lat, zatraciliśmy cząstkę siebie, zapominając o sobie jako indywidualnej jednostce.

Na początku bałam się, że natłok informacji sprawi, że fabuła będzie zbyt ciężka. To miał być przecież romans a nie szybki research z tego co wzbudziło w ostatnim czasie lawinę zmian w naszym życiu. A jednak autor w bardzo pomysłowy sposób podszedł do tematu i stworzył historię w pełni wiarygodną,osadzoną w realiach współczesnych czasów, której nie obce były pandemia, wojna czy nawet szalejący terroryzm. Przerzucając kolejne strony doskonale rozumiałam głównego bohatera, ponieważ na jego miejscu mógł znaleźć się każdy z nas co uważam za największy atut tej powieści.

Paweł właśnie wchodzi w dorosłe życie. Nie jest mu łatwo, ponieważ przytłacza go sam okres dorastania, nie wspominając o tym, że w wiadomościach mówi się jedynie o przytłaczającym świat nieszczęściu. Chłopak jest przekonany o tym, że zupełnie nie pasuje do swoich rówieśników i na pewno nie marzy o założeniu klasycznej rodziny. Ucieka więc z domu i w pełni oddaje się muzyce, ale nie spodziewa się, że to dopiero początek jego drogi.

Na prawie pięciuset stronach autor zawarł całą kwintesencję dorastania w dobie tego co dzieje się za oknem. Młodzieńcze aspiracje i pogoń za swoimi marzeniami to już na starcie ciężki temat a w połączeniu z przygnębiającą prozą życia, odizolowaniem od świata przez pandemię czy brakiem zrozumienia ze strony innych sprawiają, że główny bohater oddala się od klasycznej ścieżki i zaczyna pisać własną historię. Paweł został bardzo wiarygodnie wykreowany, stanął bowiem przed nami bohater z krwi i kości, którego problemy wcale nie są nam obce a którego los nieustannie nas ciekawi, ponieważ dostrzegamy w nim cząstkę siebie.

"Niedopasowany" to historia, która wymyka się z konkretnych ram. Autor sięga po motywy obyczajowe, znane z powieści dla młodzieży czy nawet serwuje nam romans w tle, ale to przede wszystkim powieść podyktowana życiem. Trudnym i wymagającym. Na podstawie losów Pawła obserwujemy kształtowanie się charakterów, zachodzących zmian oraz pojawiających się potrzeb i zastanawiamy się jak na nas wpłynęły ostatnie sytuacje. W tle pojawia się pasja, muzyka i walka o idee, czyli otrzymujemy bardzo wciągającą fabułę z ważnymi wartościami.

3 komentarze:

 1. Nie słyszałam wcześniej o tej książce. Będęmiała ją na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam w domu nastolatka, więc myślę, że "Niedopasowany" trafi w jego czytelniczy gust.

  OdpowiedzUsuń
 3. I takie powieści trochę psychologiczne bardzo mi odpowiadają. Lubię czasem sięgnąć po książki debiutantów. Warto po nie sięgać :)

  Kasinyswiat

  OdpowiedzUsuń