piątek, 24 marca 2023

"Golden Boys" Phil Stamper

"Golden Boys" Phil Stamper, Tyt. oryg. Golden Boys, Wyd. Jaguar, Str. 352


Autor bestsellerowej książki The Gravity of Us powraca z wakacyjną opowieścią o przyjaźni czterech wyjątkowych queerowych chłopaków o wielkich sercach i jeszcze większych marzeniach.


Autor dobrze przyjętej powieści "The Gravity of Us", która i mnie oczarowała, powraca z nową historią o podobnym klimacie. W lekkim stylu i ze smacznym poczuciem humoru pisze o miłości, która wydaje się przebijać wszystkie ograniczenia.

Zacznijmy od tego, że autor potrafi skupić pełną uwagę czytelnika na tym co tworzy, ponieważ jego historie są szczere i w pełni wiarygodne. Bardzo łatwo jest utożsamić się z bohaterami i przeżywanymi przez nich dylematami a wiszące w powietrzu ważne motywy pięknie uzupełniają opowieść. Czytamy więc o losach młodzieży wchodzącej w dorosłe życie, postaciach radzących sobie z licznymi przeciwnościami a także o przyjaźni, która ściska za serce, ponieważ wydaje się jedyna w swoim rodzaju i nierozerwalna.

Gabriel, Reese, Sal i Heath mieszkają w niewielkim miasteczku i od lat się przyjaźnią. Ich więź dopełniała się od dawna, więc dziś wiedzą, że mogą na sobie polegać w każdej sytuacji. Łączy ich wiele, ale przede wszystkim pakt, że cała czwórka jest queer, więc znają temat i wiedzą jak interweniować w danych sytuacjach. Jednak pewnego lata staną w obliczy wielkiego wyzwania, ponieważ rozjadą się w cztery strony świata a ich przyjaźń zostanie nadszarpnięta. Czy przetrwa to próbę czasu? I czy będą potrafili pogodzić marzenia z rzeczywistością?

Niespiesznie, spokojnie płynąca fabuła opowiada o losach każdego z bohaterów. Przyglądamy się im z bliska, dostrzegamy co nimi kieruje oraz jakie mają oczekiwania wobec tego jednego, najważniejszego lata. Autor w międzyczasie pozwoli nam zwiedzić Paryż, Kapitol, Boston i Florydę, ponieważ to te kluczowe miejsca będą miały swój udział w relacji postaci. Nie obędzie się oczywiście bez emocji, niepotrzebnych spięć oraz niedomówień, ale właśnie tak działa relacja wystawiona na próbę czasu i odległość. Stamper pięknie jednak pisze o przyjaźni i pokazuje, że naprawdę niewiele trzeba, by zawalczyć o to co najcenniejsze.

"Golden Boys" to młodzieżowa opowieść dedykowana czytelnikowi w każdym wieku. Szczera, dojrzała, poruszająca ważne, towarzyszące nam na co dzień kwestie. To również przesympatyczna lektura z uroczymi bohaterami na pierwszym planie, która przywołuje szczery uśmiech na twarzy i emocjami zachęca do przewracania kolejnych stron. Po raz drugi bawiłam się lepiej niż dobrze przy lekturze Philipa Stampera, który udowadnia, że każdy z nas jest równy i wyjątkowy na swój sposób.

1 komentarz: