niedziela, 4 czerwca 2023

"I Was Born For This" Alice Oseman

"I Was Born For This" Alice Oseman, Tyt. oryg. I Was Born For This, Wyd. Jaguar, Str. 352


Wyjątkowo zabawna i niezwykle poruszająca książka o tożsamości, przyjaźni i sławie.


Alice Oseman szybko podbiła serca czytelników swoją niebanalną twórczością. Jej powieści szturmem podbijały listy najlepszych opowieści a my mieliśmy okazję zachwycać się nie tylko talentem autorki, ale także jej rozsądkiem oraz prezentowanymi mądrościami. 

Najnowsza lektura ponownie wpisuje się w charakterystyczny styl i otwiera się na czytelnika, ale wydaje się również zupełnie nowym projektem autorki, bardzo uroczym, sympatycznym i szybko chwytającym za serce. Oseman może pochwalić się dobrym piórem, kreuje bowiem nie tylko wiarygodnych, realnych bohaterów, ale i opisuje wszelkie wydarzenia w sposób tak dokładny, że bez problemu potrafimy przełożyć je na realny świat. Tym samym od pierwszych stron przeżywamy głęboko wszystko co rozgrywa się w fabule i zastanawiamy się jak to możliwe, że coś tak oczywistego przechodziło nam do tej pory obok nosa.

Angel Rahimi uwielbia The Ark – pop-rockowe trio chłopaków. Co dziwne, jej fascynacja wpłynęła na spotkanie wyjątkowych ludzi, znalezienia swojego miejsca w świecie a także odkrycie prawdziwej siebie. Jest tylko jeden problem - muzułmańska rodzina dziewczyny nie podziela jej entuzjazmu. Jimmy Kaga-Ricci, członek The Ark, również dużo zyskał będąc wewnątrz tak wyjątkowego projektu. W dodatku czuł pełną akceptację jako osoba trans ze strony fanów oraz swoich przyjaciół. Nie spodziewał się jednak, że spotykając Angel wszystko się odmieni a ich wspólne cele zostaną ponownie zweryfikowane.

To opowieść o dwójce zagubionych bohaterów, którzy pozornie mieli wszystko i czuli się w pełni szczęśliwi, ale dopiero sięgając po swoje prawdziwe marzenia odkryli co liczy się najbardziej. To nie jest powieść romantyczna a młodzieżowa historia z przesłaniem, w której główną rolę odgrywają współczesne wartości a kluczową mądrością jest fakt własnego zdania w każdej sprawie, bo chociaż Jimmy czuł się w pełni akceptowany to jednak ciążyła na nim pewna presja. Autorka w ujmujący, zabawny i bardzo osobisty sposób pokazała, że tylko my sami jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pytanie co drzemie w naszym sercu.

Dobra zabawa, cudowna moc przyjaźni, siła sławy a także sam styl autorki składają się na "I Was Born For This", czyli wyjątkową lekturę, którą każdy powinien przeczytać. Alice Oseman po raz kolejny zaskakuje wyczuciem, subtelnością a także głębią przekazu, pozwalając czytelnikom utożsamić się z wykreowanymi przez nią bohaterami i razem z nimi poszukiwać prawdy na swój temat. Książka inna niż wszystkie, wyjątkowa i zdecydowanie warta zapamiętania.

1 komentarz: