sobota, 3 czerwca 2023

"Noc spadających gwiazd" Marta Nowik

"Noc spadających gwiazd" Marta Nowik, Wyd. Novae Res, Str. 304


Jeden wieczór zmienia życie dwóch mieszkanek spokojnego dotąd miasteczka.


Marta Nowik ujęła mnie swoją twórczością od debiutanckiej książki. Dziś składa na nasze dłonie trzecią lekturę pisaną prozą życia i udowadnia, że jest bardzo bystrą obserwatorką świata. 

To opowieść obyczajowa, w której pojawia się wiele odniesień do wydarzeń znanych nam na co dzień. Łatwo więc możemy utożsamić się z rozgrywanymi wydarzeniami, łatwo zrozumieć co dzieje się w życiu bohaterek. A będzie tego naprawdę dużo, ponieważ jeden wieczór okaże się punktem przełomowym i doprowadzi do zmian jakich nikt się nie spodziewał. 

Czytamy o losach dwóch przyjaciółek, Aleksandry oraz Natalii. Dziewczyny pochodzące z małego miasteczka zawsze czuły, że coś ciągnie je poza obręb Zalesianów. Marzyły o ucieczce, ale nie spodziewały się, że impreza na którą się udały przekreśli ich wszystkie założenia o przyszłości. Ola została przyłapana w odważnej sytuacji a wszystko zostało umieszczone na bilbordach. Natalia zaszła w ciążę nie mając pojęcia kto jest ojcem. To jednak początek problemów, które - jak się szybko okaże - będą miały swoje zaskakujące konsekwencje. 

Bohaterki zostały wykreowane w bardzo wiarygodny sposób. To postacie, które wzorowo przypominają nas samych, reprezentują sobą zwykłe ludzkie błędy. Wyciągają wnioski z sytuacji, próbują wybrnąć ze wszystkiego obronną ręką, ale jednocześnie zmieniają się na naszych oczach i pokazują, że każde wydarzenie ma na nas silny wpływ. Fabuła utrzymana jest w obrębie klasycznych młodzieżowych problemów, ale zaskakuje otwartością na czytelnika oraz poruszanymi wartościami, więc odnajdzie się w niej każdy czytelnik, bez względu na wiek. 

"Noc spadających gwiazd" nie należy do najłatwiejszych lektur, ale jednocześnie muszę przyznać, że zaskakuje wydźwiękiem. To w pełni przemyślana, mądra i zmuszająca do myślenia opowieść, w której bardzo łatwo można odnaleźć cząstkę siebie. Marta Nowik trzyma w swoich dłoniach wielki talent i dziwię się, że tak mało osób mówi o jej powieściach, ponieważ warte są czytania, analizowania oraz wspominania przede wszystkim przez wzgląd na liczne emocje.

1 komentarz: