piątek, 8 grudnia 2023

"Never Yours" Aleksandra Banaszek

"Never Yours" Aleksandra Banaszek, Wyd. Amare, Str. 476

 

Karty dziennika Marietty przyjmowały wszystko – historie jej sukcesów i porażek, młodzieńcze fascynacje i wspomnienia przemocy szkolnej, której padła ofiarą. 

 

Przeszłość zazwyczaj puka do naszych drzwi w najmniej spodziewanym momencie. Otwiera wówczas rany, które już dawno powinny się zabliźnić, ale pozwala jednocześnie z dystansem spojrzeć na niektóre sprawy.

Aleksandra Banaszek wykorzystuje ten motyw w powieści poświęconej pokonywaniu własnych barier oraz walce ze słabościami. W pięknych, nie rzadko dosadnych słowach pokazuje jak człowiek potrafi zmienić się pod wpływem przeżytych doświadczeń czy kształtować swój charakter zależnie od aktualnych potrzeb. I tym samym, mimo że jest to powieść utrzymana w romantycznym tonie, wychodzimy poza schemat czytając o czymś więcej niż podstępna miłość.

A uczucie to, nie inaczej, rozgości się w całej fabule jako istotny czynnik zmian. Głowna bohaterka, Marietta, dziś dorosła kobieta, wciąż nie będzie mogła uporać się z prześladowaniem, którego doznała w przeszłości. Mimo upływu czasu, wciąż wracała myślami do tego co mogło pójść inaczej, a punktem przełomowym okazało się spotkanie ze swoim oprawcą. Jan, jak się okazało, wcale nie pamiętał tego co działo się kiedyś, dziś udzielając sensownego, merytorycznego wywiadu. Zupełnie nieświadomie otworzył drzwi do nowego etapu. Tylko czy można zacząć wszystko od początku, gdy przeszłość nie daje o sobie zapomnieć?

Zapytacie, gdzie w tym wszystkim miejsce na miłość? Spokojnie! Autorka miała konkretny plan na fabułę swojej powieści, który w pełni zrealizowała. Od początku można poczuć,że akcja ma swój cel a pojawiające się na drugim planie wartości pięknie dopełniają dzieła. Z jednej strony czytamy zatem o trudach przeszłości, psychicznym terrorze oraz zachwianym poczuciu własnej wartości, z drugiej o kiełkującym uczuciu do kogoś, kto nigdy nie powinien zostać obiektem westchnień. A jednak doskonale wiemy, że życie bywa przewrotne o czym autorka nie omieszkała nam przypomnieć.

"Never Yours" to historia zagubionych i odnalezionych, walka z własnym umysłem oraz sercem, które zaczyna dyktować własne warunki. Książka napisana z lekkością oraz swobodą, plastyczna, dojrzała, z wielowymiarowymi bohaterami, których złożona kreacja zmusza do głębszej analizy zachowań. Solidna porcja emocji, dynamiczna fabuła a także odpowiednio przedstawiony klimat składają się na lekturę zdecydowanie wartą przeczytania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz