niedziela, 10 grudnia 2023

"Nina" Joanna Kielar

"Nina" Joanna Kielar, Wyd. Novae Res, Str. 306

 

Serca nie da się oszukać.

 

Nigdy nie wiemy jakie karty rozda nam życie. Łudzimy się, że wszystko będzie dobrze i będziemy szczęśliwi, ale nie zawsze jest tak jakbyśmy tego chcieli. Przekonała się o tym bohaterka powieści Joanny Kielar, której życie legło w gruzach w jednym momencie.

Fabuła od samego początku czaruje nas klimatem, choć trzeba przyznać, że wstęp nie należy do najradośniejszych. Takie bywa życie, raz z górki, raz pod górkę i właśnie to podoba mi się najbardziej - chociaż książka ukierunkowana jest na późniejszy romans to mimo wszystko mocno bazuje na powieści obyczajowej czy samych realiach prozy życia.

Przechodząc do wydarzeń czytamy o losach trzydziestoletniej tytułowej Niny, która musiała zmierzyć się ze śmiercią ukochanego. Pozostawiona na pastwę negatywnych emocji oraz nadmiernie przyjmowanych leków, stałą się smutna i zgorzkniała. Uciekając od tego stanu, zamykając pewien rozdział, pojechała do Kopenhagi, by tam podjąć nową pracę. I poznać Krissa. Broniła się przed nowym uczuciem, ale czy potrafimy uciec przed przeznaczeniem?

Warto przyjrzeć się lekturze Joanny Kielar, ponieważ w bardzo ciekawy sposób ukazuje ona cały szereg zmian zachodzących w głównej bohaterce. Z zadowolonej z życia kobiety, wpada w stadium złej na cały świat oraz zobojętniałej aż w końcu poznaje nową miłość, która być może będzie rozpoczęciem nowego rozdziału. Tak czytamy o romantycznych uniesieniach powoli kiełkujących w opowieści, czułościach i cichych wyznaniach zabliźniających rany. Oczywiście nie będzie tak do końca kolorowo jak sobie wyobrażacie, ponieważ nie tylko rzeciwności staną im na drodze, ale i sumienie, tylko czy nie warto czasami postawić wszystkiego na jedną kartę

"Nina" obrazuje zmiany. Widzimy je na przykładzie głównej bohaterki oraz na otaczających ją uczuciach. Lekkie pióro autorki a także plastyczny styl przekazu pozwalają nam mocno zaangażować się w rozgrywane wydarzenia oraz spróbować samemu postawić się w podobnej sytuacji. Lektura idealna na leniwe popołudnie, pomysłowa i dobrze napisana, która sprawdzi się w duecie z kubkiem herbaty, dodatkowo rozgrzewając nas od środka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz