sobota, 2 marca 2024

"Złote blizny" Anna Dąbrowska

"Złote blizny" Anna Dąbrowska, Wyd. Amare, Str. 410

 

Milion dolarów za śmierć: czy to dobra cena?

Życie potrafi być okropnie bolesne o czym przekonali się główni bohaterowie powieści Anny Dąbrowskiej. Autorka składa na nasze dłonie fabułę pełną emocji, w której każdy czyn bohaterów wydaje się mieć podwójne znaczenie.

Myślę, że wielu z Was kojarzy nazwisko autorki. Jej proza zjednuje sobie wielu fanów, ponieważ oparta jest na prawdziwym życiu i napisana w taki sposób, że strony jej książek przerzucają się praktycznie same. Mnóstwo emocji a także obrazowy styl przekładają się na fabułę prowadzoną w plastyczny i dynamiczny sposób a uczucia towarzyszące bohaterom odbijają się także w sercu czytelników. Dzięki lekkie ręce autorki doskonale potrafimy zrozumieć to co trapi pojawiające się na pierwszym planie postacie a także z przyjemnością obserwujemy zachodzące w nich zmiany, ponieważ największym atutem tej historii, tuż poza emocjami, jest kreacja bohaterów, która umożliwia nam rozłożenie ich psychiki na czynniki pierwsze.

Czytamy o życiu, które nie zawsze bywa satysfakcjonujące. Członek zespołu MacRock, Tyler Lewis, nie miał już siły walczyć. Zdecydowałam się skończyć ze swoim życiem, ale w odpowiednim momencie na jego drodze stanęła japońska terapeutka Yua, która poprzez technikę kinstugi, prowadziła sztukę sklejania życia. Tak połączyła drogi dwóch zagubionych postaci, ponieważ Tyler brał udział w terapii razem z Abby, która również doświadczyła ogromną tragedii. Dwójka złamanych bohaterów na nowo uczyła się czerpać radość z życia i szukać oparcia w drugiej osobie.

Muszę przyznać, że to jedna z najciekawszych i najbardziej przejmujących powieści jakie przeczytałam w tym roku. Historia nosi cechy powieści obyczajowej, ale sięga również po motyw romantyczny, który pojawia się co prawda na drugim planie, ale zakorzenia się zarówno w sercach bohaterów jak i samego czytelnika. To szalenie dojrzała powieść, w której każdy czyn bohaterów wydaje się mieć swoje konkretne uzasadnienie a poruszane wartości mocno dają nam do myślenia. Autorka stworzyła wspaniałą historię, w której życie pokazało się od najgorszej strony i tym samym udowodniło nam, by czerpać z niego garściami, nie przejmować się nieistotnymi problemami oraz walczyć do samego końca, ponieważ tylko to nam zostało.

"Złote blizny" poruszą serce nawet najtwardszego czytelnika. Autorka nie moralizuje ani nie narzuca nam własnych poglądów a jedynie pokazuje na bazie doświadczeń swoich postaci jak trudne potrafi być życie. Lektura szczera, dojrzała i piekielnie emocjonalna, obok której nikt z Was nie może przejść obojętnie. To jeden z tych tytułów, który pozostaje w naszej pamięci na długo po zamknięciu ostatniej strony.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz